Algılama haritalarının hazırlanmasında çok boyutlu ölçekleme tekniğinin kullanılması: Ankara ili özel hastaneler örneği
Usage of multidimensional scaling technique in the preperation of perception maps: Samplings of private hospitals in Ankara
  1. Tez No: 257609
  2. Yazar: AYKUT EKİYOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Algılama haritaları pazarlama yöneticilerinin stratejik pazarlama planlaması kapsamında ürün konumlandırma işleminde kullanabilecekleri görsel bir araç olmasına rağmen, ülkemizde bu konu yeterli ilgi görmemektedir. Yoğun rekabetin hızla arttığı özel hastane pazarında da bu boşluk görülmektedir. Bu bağlamda, özel hastane pazarındaki bu boşluğu doldurmak ve uygulamacılara yol göstermek amacıyla bu çalışma planlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde konumlandırma ve yeniden konumlandırma kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde, algılama haritaları ve algılama haritalarının hazırlanmasında kullanılan istatistiksel teknikler detaylı şekilde incelenmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde ise Ankara'da faaliyet gösteren 11 özel hastanenin algılama haritaları, tüketici anketlerinden elde edilen verilerle düzenlenmiştir. Elde edilen verilere, çalışmanın amacına en uygun istatistiksel teknik olarak belirlenen çok boyutlu ölçekleme analizi uygulanmıştır. İstatistiksel analiz çerçevesinde özel hastanelerin yakınlık ve uzaklıklarına göre benzer ve farklı yönleri ortaya çıkarılmıştır. Sonuçlar analize uygun şekilde ayrıntılı olarak yorumlanmıştır.Sonuç olarak, günümüzdeki pazar alanlarında görülen rekabet dikkate alındığında, stratejik pazarlama planlaması kapsamında ortaya çıkartılan algılama haritaları pazarlama yöneticilerine yol gösterecektir.Anahtar Sözcükler1.Stratejik Pazarlama Planlaması2.Ürün Konumlandırma3.Algılama Haritaları4.Çok Boyutlu Ölçekleme5.Özel Hastaneler
Özet (Çeviri)
Although perception maps are visual tools to be used in the location process of the products for marketing managers in the scope of strategic marketing planning, this issue draw sufficient interest in our country. A gap has also been viewed in the private hospitals where intense competition has increased rapidly. In this sense this study has been planned to fill the gap in the private hospitals marketing and to guide the applicators.In the firs part of the study locating and relocating concepts were dealt. In the second part of the study perception maps and the statistical techniques used in the preparation of the perception maps were examined in detail. In the application part of the study perception maps of 11 private hospitals in service in Ankara were composed according to the data obtained from the consumers. Multidimensional scaling analysis was applied which was determined as the most appropriate statistical technique according to the obtained data and for the aim of the study. In the frame of the statistical analysis similar and different sides of the private hospitals according to their adjacency and distance was identified. The results were interpreted appropriately in detail according to the analysis.As a result, when considering the competition which is seen in the market areas nowadays, the perception maps which were determined in the scope of the strategic marketing planning will guide the marketing managers.Key Words1.Strategic Marketing Planning2.Product Location3.Perception Maps4.Multidimensional Scaling5.Private Hospitals