Performans değerlendirme sonuçlarının hizmet içi eğitim faaliyetlerindeki kullanımı ve buna ilişkin bir uygulama
The use of performance appraisal results in training activities and the related implementation
- Tez No: 257608
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin öneminin giderek artması sonucu bu yönetim modelinin en temel fonksiyonlarından olan performans değerlendirme ve hizmet içi eğitim uygulamalarının da yaygınlaşmaya başladığı görülmektedir. İşletmenin en değerli ve geliştirilebilir unsuru olarak görülen ?insan kaynağının? organizasyona yaptığı katkının bilimsel yöntemlerle ölçülmesi ile çalışanların eğitim ihtiyaçlarının ve aldıkları eğitimlerin iş davranışlarına ne kadar yansıdığının belirlenmesi, işletme kaynaklarının etkin kullanımı, çalışanların eğitimlerden duydukları memnuniyetin ve eğitimlerin etkinliğinin artması açısından büyük önem arz etmektedir.Performans değerlendirme sonucu elde edilen veriler, insan kaynakları yönetiminin bir çok uygulamasına kaynaklık ettiği gibi, ?eğitim planlaması?na da önemli ?girdi? sağlamaktadır.Bu çalışmada performans değerlendirme sonuçlarının hizmet içi eğitim faaliyetlerindeki kullanımının nasıl olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, performans değerlendirme formunda düzenlemeler yapılması, 360 derece geribildirim, özdeğerlendirme ve performans değerlendirme görüşmesinin birer araç olarak kullanıldığı teorik bir çatı kurulmuştur.Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk üç bölümü teorik bilgiden oluşurken, son bölüm bir alan araştırmasını içermektedir. Çalışmanın ilk bölümü performans değerlendirme; ikinci bölümü hizmet içi eğitim ve üçüncü bölümü performans değerlendirme sonuçlarının hizmet içi eğitim faaliyetlerindeki kullanımına ilişkindir. Son bölümde ise, çimento sektöründeki performans değerlendirme ve hizmet içi eğitim faaliyetleri ile bu iki uygulamanın etkileşimine ilişkin bir araştırma yapılmış ve anket yöntemi kullanılarak sektördeki uygulamalar ve insan kaynakları yöneticilerinin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic functions of the performance appraisal of the model of human resource management and the implementation of training activities become widespread with the increasing importance of human resources management. The measurement of the contribution of the ?human resource?, the most valuable and developable item, with scientific methods presents great importance in the determination of the amount of the reflection of the employee?s trainig and needs of training on business attitude, the effective use of business resources, the satisfaction of the employees in trainings and the increase of the efficiency of the trainings.The datas derived from performance appraisal results which are sources for most of the implementation of human resources management provide an important input to the planing of training.This study aims to determine how the performance appraisal results are used in training activities. In this context, the suggested model consists of making arrangements on the performance appraisal form, 360 degree feedback, self-appraisal and performance appraisal interview.The first three parts of this study which is composed of four parts give theoretical knowledge while the last part consists of a field research. The first part of the study concerns performance appraisal and the second part is intended to give information about training while the third part is about the use of performance appraisal results in training activities. The last part covers a research regarding performance apprsaisal and training activities in cement industry and the interaction between these two; the implementations in sector and the opinions of human resources managers are determined.