Modern dünyanın sorunu: Değerlerin değersizleşmesi siyasal felsefede nihilizm ve Nietzsche
Problem of modern world: The values become worhtless political philosophy of Nietzsche and nihilizm
  1. Tez No: 257647
  2. Yazar: YONCA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Elinizdeki çalışma; nihilizme yazgılı Batı metafizik düşünce geleneğini çetin bir şekilde eleştiren ve söz konusu nihilizm sorununu modern zamanların en ciddi krizi olarak okuyan, aydınlanma karşıtı Wilhelm Friedrich Nietzsche'nin, dönemine ait eleştirilerini, günümüze dair ise sosyal, politik ve felsefi çıkarımlarını içermektedir. Radikal duruşuyla modernizmin rotasını keskin bir biçimde postmodernizme doğru çevirmiş olduğunu düşündüğümüz aykırı filozofun bir bütün olarak felsefesi içersinden, estet Nietzsche'nin postmodernizmi, siyasal Nietzsche'nin ise günümüz politik kavrayış ve uygulamalarına ışık tutacak görüş ve düşünceleri incelenmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Nietzsche2. Nihilizm3. Modernizm4. Postmodernizm5. Metafizik
Özet (Çeviri)
Work in your hands; doomed to nihilism with a tradition of Western metaphysical thinking the hard way, and critics that the problem of nihilism in modern times the most serious crisis, as readers, anti-enlightenment Wilhelm Friedrich Nietzsche's, period of criticism today about the social, political and philosophical contains extraction. With radical stance, modernism route to postmodernism in a way that sharply towards the contrary we think that the philosopher as a whole, in philosophy, esthete Nietzsche's postmodernism, political Nietzsche's in today's political insight and applications in the near future to review the opinions and ideas are working.Key Words1. Nietzsche2. Nihilism3. Modernism4. Postmodernism5. Metaphysics