Fen ve teknoloji öğretmen adaylarının tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını kullanma becerileri ile fen ve teknoloji öğretmen ve öğretmen adaylarının bu yaklaşımlarla ilgili görüşleri hakkında durum belirleme çalışması (Ankara ili ve Hacettepe Üniversitesi örneği)
A case study about using skills of preservice science and technology teachers about complementary measurement and assessment approaches and the perceptions of preservice and inservice science and technology teachers about these approaches (sample of Ankara city and Hacettepe University)
  1. Tez No: 257651
  2. Yazar: İLKE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Araştırmanın amacı; tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımları uygulamalarının geliştirilmesine yönelik eğitimin fen ve teknoloji öğretmen adaylarının tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına ilişkin yeterlikleri ile fen öğretimine karşı tutumlarına etkisini belirlemektir. Aynı zamanda araştırmada fen ve teknoloji öğretmen adaylarıyla alandaki fen ve teknoloji öğretmenlerinin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarla ilgili algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi üçüncü sınıfında öğrenim görmekte olan 55 öğretmen adayı ve Ankara'da üç farklı devlet okulunda görev yapmakta olan 12 fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Ayrıca öğretmen adaylarından amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen, tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını geliştirmeye yönelik eğitim alan 55 kişilik gruptan 15, eğitim almayan 20 kişi olmak üzere toplam 35 kişinin Özel Öğretim Yöntemleri II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerindeki günlük ders planları incelenmiştir. Araştırma, durum belirleme çalışması niteliğinde olup, araştırmada nicel ve nitel yöntemler ir arada kullanılmıştır. Thomson ve Shrigley (1986) tarafından geliştirilen ve Özkan, Tekkaya ve Çakıroğlu (2002) tarafından Türkçeye adaptasyonu yapılan ?Fen Öğretimine Karşı Tutum Ölçeği?, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 10 adet açık uçlu sorudan oluşan ?Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirmeye Yönelik Yeterlik Testi? ve altı adet yarı yapılandırılmış görüşme sorularından oluşan anket araştırnanın veri toplama araçlarını oluşturmuştur. Öğretmen adaylarının verilen eğitim öncesi ve sonrasında tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarıyla ilgili yeterlikleri ve fen öğretimine karşı tutumlarını karşılaştırmak amacıyla nicel analiz tekniklerinden betimsel istatistikler ve ortalamalar arası fark istatistiği (t-testi) yöntemi, öğretmen adayları ve öğretmenlerin algılarını ortaya koymak amacıyla nitel araştırma yöntemine ait betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına dayalı eğitimin öğretmen adaylarının bu konudaki yeterlikleri ve fen öğretimine karşı tutumlarına olumlu etkisi olduğu, öğretmen adayları ve alandaki fen ve teknoloji öğretmenlerinin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarıyla ilgili hizmet öncesi ve hizmet içi uygulamalı eğitimlere büyük ihtiyaç bulunduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the effect of application of a programme about complementary measurement and assessment approaches on preservice science teachers? competencies about complementary measurement and assessment approaches, their attitudes toward science teaching and the perceptions of preservice teachers? and science and technology teachers in the field about complementary measurement and assessment approaches and their use areas. The study group consists of 55 third grade preservice teacher from Hacettepe University Faculty of Education Department of Science Education and 12 science and technology teachers from three different public schools in Ankara. 15 preservice teachers who took application about complementary measurement and assessment approaches and 20 teachers who did not take application were selected purposefully and their daily plan applications related to Science Teaching Method II and Teaching Application courses were analyzed for this study. This research is case study and both quantitative and qualitative methods were used in this study. ?Attitude towards science teaching? which firstly constructed by Thomson and Shrigley (1986) and adapted to Turkish by Özkan, Tekkaya ve Çakıroğlu (2002) and ?Competency Exam About Complementary Measurement and Assessment Approaches? which consists of 10 open-ended questions and interview questions which consist of six semi-structured open ended questions were used as instruments in this study. T-test was used as quantitative statistic for identfying the mean difference of competency about complementary measurement and assessment approaches and attitude towards science teaching before and after the application and descriptive and content analyses were used as qualitative statistics for identfying the perceptions of both preservice and inservice science and technology teachers? about complementary measurement and assessment approaches and their use areas in education. Application about complementary measurement and assessment approaches has a positive impact on preservice teachers? competencies about complementary measurement and assessment approaches and attitudes toward science teaching and both preservice and inservice science and technology teachers claimed that both preservice and inservice education about complementary measurement and assessment approaches based on application is needed in the end.