İmar planlarında arazi ve arsa düzenlemesinin idari yargı açısından incelenmesi
Analysis of land readjusment in reconstruction plans on the basis of administrative jurisdiction
- Tez No: 257656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İmar planlarının uygulanmasını kolaylaştırmak, kent planlaması ile güdülen amaçları gerçekleştirmek amacıyla 3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesi ?arazi ve arsa düzenlemesi? gerçekleştirilmektedir. Arazi ve arsa düzenlemesi ile kadastral parsellerin bir bölümü birleştirilmekteyken, bir kısmı kamu yararı için ortak yaşam alanlarına ayrılmaktadır. Arta kalan yerler ise düzenleme sonrası hak sahiplerine eşitlik ilkesine göre dağıtılmaktadır.Bu tez çalışmasında imar planlarında arazi ve arsa düzenlemesi sonrasında ilgili idareler ile vatandaşlar arasında ne tür sorun ve uyuşmazlıkların yaşandığı idari yargı mercilerince verilen yargısal kararlar doğrultusunda incelenmektedir.Birinci bölümde, arazi ve arsa düzenlemesi ile ilgili tanımlar, imar kavramı, imar planı, imar planı uygulama yöntemleri ve arazi ve arsa düzenlemesinin yasal dayanakları açıklanmaktadır. İkinci bölümde, arazi ve arsa düzenlemesinin uygulama esasları ve parselasyon planlarının hazırlanması/düzenlenmesi idari yargı mercilerince verilen kararlar doğrultusunda incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, arazi ve arsa düzenleme işleminin iptali için idari yargıda iptal davasının açılması esasları, dava dilekçesinin kapsamı, aynı dilekçe ile dava açılabilecek durumlar; parselasyon işlemlerine karşı açılacak olan iptal davalarında görev ve yetki, ehliyet, idari işlemin idari davaya konu olacak kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem olup olmadığı, iptal davası açmada süre, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesinin, 2981 sayılı Kanunun ek-1. maddesi ile birlikte uygulanmasına ilişkin hükümler ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesinin 2981 Sayılı Kanunun 10-c maddesi ile birlikte uygulanıp uygulanamayacağı hususları idari yargı mercilerince verilen kararlar doğrultusunda incelenmektedir.Anahtar Sözcükler1.İmar Planları2.Arazi ve Arsa Düzenlemesi3.İdari Yargıda İptal Davası
Özet (Çeviri)
18th Article of Reconstruction Law of No: 3194, that is ?Land Readjustments? is performed in order to facilitate the implementation of reconstruct plans and to fulfill the purposes with urban planning. While land arrangement and a part of cadastral parcels are joined together, some areas are separeted with an aim of creating common living spaces for public benefit. Residual areas are distributed between the rightful owners based on principle of equity after the regulations.In this thesis, what kind of difficulties and conflicts are arisen after the land readjustments in reconstruct plans are reviewed on the basis of judicial decisions given by the administrative judicial authorities.In Chapter I, definitions of land readjustments, reconstruction concept, reconstruction plans, reconstruction plans implementation methods and the legal basis of land readjustments are explained. In Chapter II, implementation rules of land readjustment and preparations/arrangements of parcelling plans are analyzed on the basis of decisions given by administrative justice authorities. In Chapter III, finally, the rudiments of taking an action for annulment in administrative jurisdiction for the cancellation of land readjustment process, the scope of lawsuit petition, the conditions of taking an action with the same lawsuit petition, duties, authorities and competency in the annulment actions against parceling processes, whether the administrative proceedings subject to administrative action certainly and should be carried out or not, the period for annulment action, the legal provisions related to upholding of 18th Article of the Law of No.3194 with Additional Article-1 of the Law of No.2981 together and whether the 18th Article of the Law of No.3194 and Article 10-c of the Law of No.2981 can be upholded or not on the basis of judicial decisions given by the administrative judicial authorities are assessed.Key Words1.Reconstruct Plans2.Land Readjustments3.Annulment Action in Administrative Jurisdiction (for the cancellation of land readjustment process)