Kamu kurumlarında hizmet içi eğitimin öğrenen örgüte katkısı. (öğrenen örgüt açısından Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda bir alan araştırması)
Contribution of in-service training in public organizations to the learning organization ( from the aspect of learning organization a field survey in Undersecretariat for Foreign Trade)
- Tez No: 257659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzdeki örgütlerin yönetim düşüncesinde ve örgütsel teorilerde yaşanan gelişmeler örgüt yapılarında yeniden yapılanmaların oluşmasını beraberinde getirmiştir. Çağımızın bilgi toplumu çağı olmasıyla bilgi önemli bir rekabet aracı haline gelmiştir. Bilgi her geçen zamanda daha fazla güce sahip olup stratejik bir nitelik kazanmıştır. Bilgi toplumu örgütlerin Öğrenen Örgüt biçiminde yapılanmalarını zorunluluk haline getirmiştir. Kamu örgütlerinde yeniden yapılanmalara gidilmiş ancak özel sektör de olduğu kadar hızlı olamamıştır. Günümüz kamu örgütleri değişim hızını yakalayabilmeleri için kesinlikle öğrenen örgüt olmak zorundadırlar. Öğrenen örgüt olma yolunda kamu örgüt personeline yönelik eğitim ve geliştirme programlarının sürekli olması gerekmektedir. Öncelikle personelin geliştirilmesi, güçlendirilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
Developments taking place in administrative considerations and organizational theories have brought about reconstructions within the framework of current organizations. Since our era has been qualified as the information society age, information has turned into one of the basic means of competition. Thus, information has started to possess much more power, gaining a strategic character. Information society has increasingly required organizations to restructure themselves as Learning Organizations. Although there have been instances of restructuring in public organizations, these efforts have not proved rapid enough as was the case in the private sector restructuring. Thus, present day public institutions are supposed to be Learning Organizations if they are to keep pace with the rate of change. On the way to be a Learning Organization, public institutions are expected to organize their training and development programs aimed at their personnel on a continuous basis. It is essential that the personnel (human resources) be developed and reinforced.