Kent planlamasında halkın katılımı Ankara örneği
Participation to the city planning in Ankara
- Tez No: 257661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Değişen dünya düzeni zaman içerisinde insanoğlunun hayatında kent olgusunu öne çıkarmış, kentlerde yaşamın yoğunlaşması, kent planlamasının önemini arttırmıştır.Günümüzde, kent planlaması demokratik yönetimlerde halkın katılımı ile yapılması gereken bir faaliyet olarak görülmektedir. Kentlilerin içinde yaşadıkları çevreye karşı duyarlı olmaları, istek ve şikayetlerini iletebilmeleri ve yürütülen faaliyetler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için katılım çağdaş kentlerde bir zorunluluk halini almıştır.Ülkemizde kent planlamasında halkın katılımı henüz tam olarak benimsenmiş bir uygulama olmamakla birlikte, kentliler ve sivil toplum örgütleri bu konuda günden güne artan bir çaba içerisindedir. Demokratik olma kaygısı güden karar vericiler de bunun için çaba harcamaktadır.Ülkemizde kent planlamasında katılım için hukuki düzenlemeler yeterli değildir. Mevcut hukuki yapı katılıma elverişli değildir. Kentliler ve sivil toplum örgütleri planların hazırlanması aşamasında aktif katılım uygulayamamakta, planın uygulanması ve denetlenmesi aşamalarında ise ancak itiraz yoluyla katılımda bulunabilmektedir. Türkiye'de kent planlamasına katılım, pozitif değil negatif bir katılım niteliği taşımaktadır.Türkiye'de kent planlaması tarihinde Atatürk zamanına dek uzanan örnek teşkil edebilecek şehir başkent Ankara'dır. Ankara'nın bugününde sivil toplum örgütleri kentlileri temsilen katılımda bulunma çabası çerisindedir. Hukuki düzenlemelerle desteklenmeyen bu çaba gelişmiş ülkelerdeki katılım örnekleri yanında sönük kalmaktadır.Her şeye rağmen Ankara'da günden güne gelişmekte olan planlamaya katılım, kentlilerin kent kültürünü geliştirmekte, kentlilerin planlı yaşama alışmasını ve saygı duymasını sağlamaktadır. Kent planlamasında halkın katılımında yaşanan gelişmeler Ankara'yı ve Türkiye'yi demokratik yönetim anlayışına adım adım yaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the tempo of the world changes, cities has become more important places and this has caused the rising amount of the city population and has improved the importance of the city planning.Today, it seems that it is necessary for the citizens to take part in the city planning as a member of democracy. The citizens need information about their cities problems and they need to tell their critiques and comments about the city planning so it is urgent for them to participate.In Turkey it is not a common practice to participate to the city planning, but it develops day by day with the effort of the citizens. The governors who care for democracy should endeavor, too.In our country the law system is not suitable for the participation. At the feasibility and resolution stages of the city planning process citizens are not able to participate all they are able to do is to making objections after the plan is announced. In Turkey Participation to the city planning come true in a negative way not positive.In the history of the planning activity in Turkey, the capital city Ankara is the oldest sample that makes us go back to the time of Atatürk. Nowadays stk are the alternative participants of the city planning, but their efforts are unfortunately inefficient when compared with the examples seen in the developed countries. It is because of the inefficient laws about the participation.The culture of being a citizen, the respect for the plans and live as a part of the plans are rising values in Ankara by the participation. The process of improvement of participation in the city planning improves the democracy in Ankara and Turkey step by step.