Bir insan hakları kavramı olarak ?kişisel verilerin korunması?
Protection of personal data as a concept of human rights
- Tez No: 257662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son çeyrek asırdır bilişim sektöründe gözlemlenen hızlı teknolojik gelişme, tamamen kişilerin özel alanlarını ilgilendiren ve gizli kalması gereken verilerin çok kolay şekilde ve büyük süratle kaydedilmesi olanağını beraberinde getirmiştir. Sadece yetkisi olan kişilerce erişilmesine ve üçüncü kişilere aktarılmasına müsaade edilen bu verilerin yetkisi olmayan kişilerin eline geçmesi ise hak ihlallerine neden olacaktır.En yüksek değer olarak bireyi esas alan modern hukuk anlayışı, kişilik haklarının ihlalini kolaylaştıran teknolojik ilerlemeye karşılık, kişisel verilerin hukuka aykırı amaçlarla işlenmesini engellemek suretiyle kişilik haklarını korumaktadır. Öte yandan, günümüzde özellikle uluslararası veri transferlerinin gerçekleştirilmesinde kişisel verilerin korunması yönündeki düzenlemelerin o ülkede yapılmış olması temel şart olarak ileri sürülmektedir. Bu eksikliği gidermek üzere, ülkeler gerek kişisel verilerin işlenmesini, gerekse de sınır ötesi akışa tabi tutulmasını ilkelere bağlayan yasal düzenlemelere gitmektedir.Bu noktadan hareketle, tezimiz konuya ilişkin kavramsal çerçeve ve kişisel verilerin korunması hakkının tarihsel gelişimi ile uluslararası düzenlemeleri, çeşitli ülkelerin bakış açılarını ve Türkiye'deki mevzuatı kapsamaktadır. Çalışmamızda çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin görevini yerine getirirken elde ettiği ve işlediği kişisel verilerin özellikleri ile koruma karşısındaki hukuki durumunu ve veri paylaşımında kapsam ve sınırlılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development observed in the information technology sector for the last quarter century has enabled to record and register easily and fast the confidential data, which are subject to privacy, to facilitate the transactions of people. The access of unauthorized persons to these data will lead to the violation of basic rights as these data can only be accessed by authorized persons and disseminated to relevant third persons.The understanding of modern law, which focuses on the protection of basic individual rights, protects basic human rights by means of preventing the misuse of personal data and unlawfully processing of them despite the technological development, which makes it easier to violation of individual rights. Besides, at the present day the existence of the legislation or regulation about the protection of personal data in one country is a precondition for the transborder flows of personal data. Because of that fact, countries make legislation, which sets forth the principles for the protection and transborder flows of personal data.This study covers a conceptual framework and a historical development of the right of protection of personal data, national and international legislation about the subject and lastly the relevant regulations in Turkey. In this study, it is aimed to reveal the features of personal data obtained and processed by the public institutions and organizations, individuals and legal entities while enacting their duties, to reveal the legal status of these real and legal persons and to reveal the scope and limitations of sharing the personal data.