Modern liberalizmde adalet kavramı: F. A. Hayek ve J. Rawls üzerine bir inceleme
The concept of justice in modern liberalism: a study on F. A. Hayek and J. Rawls
- Tez No: 257664
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, modern liberal felsefede yer bulan iki önemli düşünür, Hayek ve Rawls'un adalet teorileri üzerinedir. Düşünürlerin görüşleri değerlendirilmeden önce modern liberalizm, adalet ve etik ilişkisi birinci bölümde ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Hayek'in, üçüncü bölümde Rawls'un görüşleri ana hatlarıyla ele alınmıştır. Dördüncü bölüm, iki düşünüre yapılan eleştirilerle birlikte, teorilerinin bir karşılaştırmasını sunar.Hayek ve Rawls'un adalet anlayışlarının birbiriyle ayrı noktalarda durduğu görülmektedir. Hayek pratik öncelli bir sosyal teoriden yola çıkarak ikinci planda adaletin yerini tespit ederken; Rawls için öncelikli mesele olan adalet, soyut bir düzlemde ele alınır. İki düşünürün farklı öncelikleri, adil liberal düzenin anlaşılması açısından zengin bir perspektife imkân vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the theories of justice of two influential thinkers in the modern liberal philosophy, Hayek and Rawls. Before the investigation of philosophers? theories, the relations between modern liberalism, justice and ethics are explored. Hayek?s and Rawls?s theories of justice are evaluated in the second and third chapters, respectively. Finally, a comparison of theories are presented in the forth chapter, including the critics of philosophers.Hayek?s and Rawls?s understanding of justice are certainly at distinct points. Hayek starts from a social practics oriented theory and then results in an idea of justice secondarily, while Rawls constitutes a theory of justice in an abstract way, which has certain priority. These different priorities allow a rich political perspective of just liberal order.