İletişim kuramlarında hedef kitle konumlandırmalarının karşılaştırılması
Comparison of positioning of the audience within communication theories
- Tez No: 257663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BİLAL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada kitle iletişim araçlarının hedef kitlesi olarak önemli bir yere sahip olan izleyicinin farklı iletişim kuramlarında nasıl konumlandırıldığını eleştirel bir biçimde incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, ana akım yaklaşımlardan Güçlü Etki kuramları, Lasswell'in İletişim Formülü ve Matematiksel İletişim Modeli, eleştirel yaklaşımlardan ise Frankfurt Okulu ve İngiliz Kültür Araştırmaları çerçevesinde ana akım ve eleştirel yaklaşımlarda izleyicinin ne şekilde konumlandırıldığı toplumsal ve tarihsel bir bağlamda incelenmiştir. Bu çalışma izleyiciyi niteliksel tarihsel tasarım yöntemine göre inceleyen betimleyici ve kuramsal bir çalışmadır. Çalışmanın ana argümanına göre izleyici gerek ana akım yaklaşımlarda gerekse eleştirel yaklaşımlarda ?pasif? ya da ?aktif? olarak değerlendirilir, ancak her iki yaklaşımda yer alan kuramlarda da izleyiciyi konumlandırma açısından bir tutarlılık olmadığı görülür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed critically to examine the positioning of the audience that has a significant role as the target of mass media in different communication theories. With this aim, in what way the audience is positioned in main-stream and critical perspectives is studied in a social and historical context within the framework of some main-stream perspectives; Strong Effect theories, Lasswell?s Communication Formula, The Transmission Model and some critical perspectives; Frankfurt School and British Cultural Studies. This paper is a theoretical and qualitative research that studies the audience according to the descriptive historical methods. According to the main argument of this paper, both in main-stream theories and critical theories the audience can be defined as ?passive? or ?active?; however in the theories within both perspectives there is no absolute consistency in positioning of the audience.