Uluslararası ticarette sözleşmelerin hazırlanması
Preparation of the contracts in international commercial
- Tez No: 257670
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Uluslararası nitelikli ticari sözleşmelerden kaynaklananuyuşmazlıkların niteliği karmaşık ve çözümü masraflıdır. Bu türuyuşmazlıkların önlenmesi için sözleşmenin müzakere ve düzenlenmesiaşamalarında taraflarca bazı hukuki tedbirler alınabilir.Bu yüksek lisans tezi, uluslararası nitelikli ticari sözleşmelerinmüzakere ve düzenlenmesi aşamalarının, doğması muhtemeluyuşmazlıkların önlenmesine yönelik bazı hukuki tedbirlerin incelenmesiniamaçlamaktadır.Bu tezde ayrıca uluslararası nitelikli ticari sözleşmeler konusundauluslararası kuruluşlarca hazırlanan düzenlemelerde incelenmiş ve budüzenlemelerin sözleşmelere dâhil edilmesi ve uygulanması incelemekonusu yapılmıştır.Sonuç itibariyle, uluslararası nitelikli ticari sözleşmelerdenkaynaklanan uyuşmazlıkların tamamen önlenmesi mümkün değildir. Ancak,bu tür sözleşmelerin müzakere ve düzenlenmesi aşamasında yapılacakdüzenlemeler ile uyuşmazlıklar büyük ölçüde önlenebilir.Anahtar Kelimeler1. Uluslararası ticari sözleşme2. Sözleşme müzakeresi3. Sözleşmenin düzenlenmesi4. Sözleşmeye dâhil etme5. Model Kanun
Özet (Çeviri)
The quality of the disagreements due to the international commercialcontracts is complicated and the solution is also expensive. To prevent thesedisagreements someone can take measures during the stage of thearrangement and the stage of the negotiation of the contracts.The aim of this master thesis is the examination of some legal precautionsabout the disagreements which are possible to be made up and besides itanalyses the stages of the organization and the negotiation of theinternational commercial contracts.In this thesis, the arrangements, prepared by the other internationalinstitutions, are examined. On the other hand the incorporation and theapplication of these arrangements to the contracts are become an object ofthe thesis.Consequently, it is not possible to prevent the disagreements which are theresults of the internationl commercial contracts. But, we may largely preventthese disagreements by the help of the arrangements that will be made at thebegining of the negotiations.Key Words1. International Commercial Contracts2. Contract Negotiations3. Arrangement of the contract4. Incorporation5. Modal rules