Fikri Mülkiyet Hakları kapsamında hakim durumun kötüye kullanılması
Abuse of dominant position by means of the Intellectual Property Rights
  1. Tez No: 257674
  2. Yazar: AYÇA TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın konusu, fikri mülkiyet hakları kullanılarak hakim durumun kötüye kullanılması faaliyetlerinin hangi hallerde rekabete aykırı olarak değerlendirilebileceğidir. Avrupa Topluluğu ve Türk Hukuku'nda fikri mülkiyet hakları kullanılarak hakim durumun kötüye kullanılmasının varlığının tespit edilebilmesi için birçok şartın aynı anda gerçekleşmesi gerekmektedir. Söz konusu çalışmada, hem Avrupa Birliği rekabet hukukunda hem de Türk rekabet hukukunda fikri mülkiyet hakkı kullanımının, fikri mülkiyete sahip kişi ya da işletmenin pazarda hakim durumda olması halinde hakim durumun kötüye kullanılması teşkil edebileceği haller görülmüştür. Diğer taraftan Türk rekabet hukukunun gelişimi için, AT rekabet hukuku ile karşılaştırmalı olarak inceleme yapılmıştır.Bu çalışmanın ilk bölümünde, fikri mülkiyet hakları sayılarak tanımlarına yer verilmiş ve fikri mülkiyet haklarının AB Hukukunda ve Uluslararası Sözleşmelerde ne şekilde düzenlediği ele alınmıştır.İkinci bölümde, Türk ve AB Hukukunda hakim durumun kötüye kullanılması kavramı, hakim durumun ortaya çıkabilmesi için aranan şartlar ve hakim durumun kötüye kullanılması halleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, fikri mülkiyet hakları kullanılarak hakim durumun kötüye kullanılması ilk önce AB düzenlemeleri incelenmiş, daha sonra ise Türk hukukundaki düzenleme göz önüne alınmıştır. Bu şekilde tez konusu, hem Türk Hukuku hem AB Hukuku karşılaştırmalı olarak ele alınmak suretiyle incelenmiştir.Anahtar Sözcükler1. Hakim Durum2. Fikri Mülkiyet Hakları3. Rekabet4. Marka ve Patent5. İlgili Pazar
Özet (Çeviri)
The subject of this study is, deciding on which anticompetitive conditions should be considered as abuse of dominant position by means of the intellectual property rights.In European Community and Turkish Law, there are various conditions shall accrue at the same time, in order to state that there is the abuse of dominant position by means of the intellectual property rights.In the mentioned study, the use of intellectual property rights on both European Union and Turkish competitive law, in case of person or company who own the property rights dominating the market, it is identified that there are circumstances to be considered as abuse of dominant position.On the other hand, comparative analysis has been made with EC competitive law for the development of Turkish competitive law.In the first chapter of this study, intellectual property rights were defined and how they are regulated both in the EU Law and International Conventions was discussed.In the second chapter, the concept of abuse of dominant position, the conditions necessary for abuse of dominant position and the circumstances regarding the abuse of dominant position were discussed.Lastly in the third chapter, the abuse of dominant position by means of the intellectual property rights was examined initially in EU regulations, afterwards the regulations in Turkish Law were considered. By this way, the subject of the thesis was studied by making comparison on both Turkish Law and EU Law.Key Words1.Dominant Position2.Intellectual Property Laws3.Competition4.Brand and Patent5.Relevant Market