Carî hesap sözleşmesi
Current account contract
  1. Tez No: 257684
  2. Yazar: ALPER KADİR BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTOL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin konusu, TTK'da düzenlenmiş olan, carî hesap sözleşmesidir. Bu sözleşme, hız, kolaylık ve tasarruf gibi ticari ihtiyaçlardan doğmuştur. Öte yandan, Türk hukukunda bileşik faizin uygulanabildiği iki sözleşmeden biri olarak özel bir önemi haizdir. Tezde amaçlanan, sözleşmenin kavramsal sınırlarının çizilmesi ve tüm yönleriyle incelenmesidir. Bu sözleşme, karşılıklı alacakların belirli zamanlarda toplu takas yoluyla sona erdirilmesine dayanır. Bu ilkenin sonucu olarak, hesap kapsamındaki alacaklar ayrı ayrı talep edilemez. Bütünlük olarak adlandırılan bu ilkenin, sözleşmenin en önemli özelliği olduğu düşünülmektedir.Araştırma sırasında, ?carî hesap sözleşmesi? ifadesi kullanılarak birçok farklı kurumdan bahsedildiği görülmüştür. Bu yüzden ilk bölümün başında carî hesap sözleşmesi ile bir muhasebe yöntemi olan carî hesap birbirinden ayrılmıştır. Sonrasında carî hesap sözleşmesi benzer sözleşmelerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda carî hesap sözleşmesinin anılan sözleşmelerden farklı ve bağımsız bir sözleşme olduğu saptanmıştır.Carî hesap sözleşmesinin ilgili mevzuat uyarınca işleyişine dair bilgiler, ikinci bölümde verilmiştir. Bu bağlamda, mevcut düzenlemenin banka sözleşmelerini kapsamadığı görülmüştür. Oysa, banka sözleşmeleri genellikle carî hesap uygulamalarıyla birlikte işlemektedir. Ne yazık ki TTKT de bu sözleşmeleri kapsamamaktadır. Bu sorunun çözümü için, carî hesap sözleşmesiyle farklılıkları bulunan banka carî hesaplarına özgü bir düzenlemeye gidilmesi gerektiği düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler1. Carî Hesap2. Takas3. Bütünlük İlkesi4. Bileşik Faiz5. Bankacılık Sözleşmeleri
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the current account contract regulated in Turkish Commercial Code. This contract has arisen from commercial needs such as speed, easiness and economization. On the other hand, it has a special importance in Turkish law as being one of two contracts in which compound interest is applicable. The purpose of the thesis is to draw the contract?s conceptual boundaries and to research it with all its aspects. This contract is based on the settlement of mutual debts as a whole at certain intervals. As a result of this principle, receivables in the account can not be demanded individually. This principle called wholeness is thought to be the most important characteristic of the contract.During the research, it has been noticed that the term ?current account contract? is used for several different notions. Therefore, in the beginning of the first chapter, the current account contract and current account as a method of accounting have been separated from each other. Then, current account contract have been compared with similar contracts. As a result of this comparison, it has been determined that, current account contract is different and independent from these other contracts.The informations about functioning of the current account contract according to related legislations, have been given in the second chapter. In this context, it has been noticed that, the current regulation does not include the banking contracts. However, the banking contracts usually work with current account applications. Unfortunately The Draft of Turkish Commercial Code does also not include these contracts. It is thought that, in order to eliminate this problem, a specific regulation must be legislated towards banking current accounts which have differences from current account contract.Key Words1. Current Account2. Clearing3. The Principle of Wholeness4. Compound Interest5. Banking Contracts