Cari hesap sözleşmesi
The current account contract: German kontokorrentvertrag
- Tez No: 314687
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Cari hesap, tacirler arasındaki uygulamadan doğmuştur. Tarafların karşılıklı alacaklarının ve borçlarının tasfiyesinde sıkça kullanılan geleneksel bir hesaplaşma yöntemidir. Cari hesap sözleşmesi, alacakların ve borçların hesaba kaydedilmesi, bunların belirli aralıklarla takası ve bakiyenin tespiti ile tanınması sözleşmelerinden oluşmaktadır. Bileşik faiz yasağının kalktığı istisnai hallerden biridir (YTK 8/2, 96). Cari hesap sözleşmesinin en çok uygulandığı alanlardan biri de bankacılıktır (banka cari hesapları).
Özet (Çeviri)
The current account (german Kontokorrentvertrag) has emerged in commercial practice among traders and it is the traditional common form of mutual benefit processing between creditors and debtors. The current account contract - Kontokorrent Vertrag consists of three agreements under which firstly receivables and payables shall be written on accounts, secondly being cleared at regular intervals and thirdly that each of the resulting surplus (balance) is identified and recognized. General prohibition of compound interest is an exceptional rule for the current account (New Commercial Code § § 8, paragraph 2, 96). One of the most important applications of the current account is the handling of the relationship among banks and customers (bank current account).