Değişen jeopolitiği bağlamında Çin'in güvenlik politikaları
China?s security policies in the context of the changing geopolitics of China
  1. Tez No: 257707
  2. Yazar: FATMA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Soğuk Savaşın arkasından, Çin'in temel dünya algılamaları ve ulusal güvenliği sağlama konusundaki fikirleri değişmeye başlamıştır. Sovyetler Birliği'nin ve Doğu Avrupa'daki komünist rejimlerin çöktüğü zaman Soğuk Savaş dönemindeki uluslararası sistemin yapısı değişmiş ve Pekin'in güvenlik stratejilerinde kullandığı parametreleri de ortadan kalkmıştır. Çinli liderler kendilerini birden bire, yeni stratejik yörüngeler üzerine kuracakları güvenlik stratejilerini yeniden tanımlayacakları ve bunlara yön verecekleri tamamen yeni bir dünyada buldular.Çin'in global ekonomik ilişkilerinin gelişmesi, Pekin'in dikkatini ekonomik çıkarlara ve güvenliğin sağlanmasına vermesine neden olmuştur. Çinli liderler, güvenliklerinin sadece diğer ülkelerden gelecek askeri tehditlerle değil aynı zamanda uluslararası ilişkilerdeki politik, ekonomik, soysal ve çevresel faktörlerce de etkilendiğini fark etmişlerdir. Pekin, dünya politikalarında var olmak ve ?barışçıl gelişimini? devam ettirmek için hem askeri savunmaya hem de askeri olmayan faaliyetlerde bulunmaya ihtiyaç duymaktadır.Çin'in hızla gelişen ve ilerleyen ekonomik büyümesi beraberinde artan aktif bir dış politikayı ve büyüyen askeri kapasiteyi de beraberinde getirmektedir. Çin'in büyüyen etkisi 21. yüzyılda dünyaya meydan okuma olarak alınabilecek en önemli jeopolitik bir gelişmedir.
Özet (Çeviri)
China's basic perception of world politics and its conception of national security has changed after the Cold War. When the Soviet Union and the East European communist regimes collapsed, the structure of the post - war international system dissolved, and the old parameters for Beijing's security strategy disappeared. The Chinese leadership suddenly found itself in a totally new world in which China needed to reorient and redefine its security strategy on a new strategic axis.China's growing economic ties with the outside world have redirected Beijing's attention to economic interests and security. The Chinese leadership realizes that its security is affected not only by the military forces of other countries, but also by political, economic, societal, and environmental factors in international relations. Beijing needs to employ both traditional military defense and non-military actions to safeguard its peaceful development and to realize its full capacity in world affairs.China?s rapid economic development is accompanied by an increasingly active foreign policy and growing military prowess. China?s growing clout is one of the most important geopolitical developments of the 21st century and can pose a critical challenge for the World.