Burhan Günel'in romanlarında yapı, tema ve anlatım
Structure, theme and narration in Burhan Günel's novels
- Tez No: 257724
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 696
Özet
Bu çalışmada Burhan Günel'in on dört romanı başta yapı, tema, anlatım özellikleri olmak üzere incelenmiş; bu romanların ortak ve farklı noktaları üzerinde durulmuştur. Günel'in romanları genel olarak gerçekçi bir kurgu etrafında oluşturulmuştur. Yazarın, romanlarında bireyden hareketle toplumu anlattığı söylenilebilir. Romanlardaki yapı da bu çerçevede kurgulanmıştır. Bireyin karşılaştığı ve çatışma halinde olduğu insanlar aracılığıyla olay örgüsü düzenlenmiştir. Yukarıda özetlenenlerden hareketle Günel'in son dönem Türk romanında, önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, fourteen novels by Burhan Günel have been studied with their structural, thematical and narrative characteristic and emphasis has been given on the mutual and different points of these novels. Günel?s novels have generally been formed within a realist plot. It can be said that the author writes about the society in his novels by moving from the individual. The structure in the novels have also been structured within this framework. The line of events has been organized through people the individual meets and is in conflict with. Moving from what has been summarised above, we can say that Günel?s novels have an important place in late Turkish novel.