Eski Türkçeden Türkiye Türkçesine çatı ekleri
The voice suffixes from Old Turkic to Turkish
  1. Tez No: 257725
  2. Yazar: BURCU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yapılan araştırmada öncelikle fiilde çatı kavramı ele alınmış ve bu konudaki tasnif çalışmaları üzerinde durulmuştur. Çatı eklerinin zaman içinde uğradığı değişimleri tespit etmek amacıyla Eski Türkçeden Türkiye Türkçesine uzanan süreçte çatı eki almış fiiller incelenerek bunların arasından işlev kaybına ve kaymasına uğramış olanlar tespit edilmiştir. İşlev kaybına veya kaymasına uğramış her fiil, kendinden önceki ve sonraki dönemlerdeki halleri ile karşılaştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. ?lAn-, +lAt- +lAş- ekleri ile kalıplaşan fiiller ise Orhun, Uygur, Karahanlı ve Türkiye Türkçesi dönemleri olmak üzere dört başlık altında ayrıca listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the investigation, firstly, the concept of voice has been argued out and there is a focus on the assortment studies about this subject. In process between old Turkic and Turkish, the verb with voices have been examined in order to ascertain the changes of voices overtime and those which have lost their function has been confirmed. Every verb which has lost its function has been tried to be explained by being compared with its old and new form. In addition to this, the verbs which have been integrated with suffixes ?lAn-, -lAt-, -lAş-, have come under four heading as Orhun, Uygur, Karahanlı and Turkish period.