Avrupa Birliğine üyelik sürecinde milli egemenlik kavramı
Concept of national sovereignty in the European Union membership process
- Tez No: 257754
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, bir hukuk öznesi olarak AB, AB mevzuatının aday ve üye ülkelerde uyumlaştırılması ve uygulanması ve Türkiye'nin AB üyeliğinin Türk hukuk sistemine, anayasal düzene ve özellikle egemenlik kavramına etkisi incelenmiştir. AB'ye üyeliğin doğrudan doğruya hukuk alanını ilgilendiren birçok yönü bulunmaktadır. Topluluğa üye ülkelerde ortak bir hukuk oluşturmanın önemli araçlarından biri olan uyumlaştırma, ancak iç hukuka aktarmanın zamanında gerçekleştirilmesi ve ulusal makamlarca uygulanabilir tedbirlerin kullanılması halinde hedeflerine ulaşabilir. Bunun yanı sıra, belirli egemenlik yetkilerinin kullanımının Topluluk organlarına devri ve Topluluk hukukunun doğrudan uygulanması ve üstünlüğü konusunda, geçmişte birçok üye ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önceden anayasal değişikliğe ihtiyaç vardır. Avrupa Birliğine katılım sonucunda Türk hukukunun yeni bir çerçeveye adapte olması ve özellikle egemenlik alanının köklü bir biçimde değişikliğe uğramasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses EU as a legal subject, harmonisation of the EU Law in Member States and Candidate Countries and the effects of Turkey?s EU membership on the Turkish legal and constitutional system. EU membership has many aspects related to the law, beyond economic issues. Harmonisation which is an important instrument to create a common legal system in Member States, can reach to its objectives only by timely transposition is done and national measures which are applicable for national authorities. Besides that, as many candidate countries have done in the past, Turkey has to issue the constitutional ammendments before the accession in some legal issues like the transfer of some powers derived from national sovereignty to the Community and the primacy and directly applicablity of EU Law. For granting a place in the new legal context as a result of the accession, Turkish laws and regulations has to change its existing traditions especially from the sovereignity aspect, in a radical way.