Türk Vergi Hukukunda ve Avrupa Birliğinde gümrük vergisi uyuşmazlıkları ve analizi
Customs Duty Conflict in The Turkish Law and the European Union and its analysis
- Tez No: 257757
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tarihin en eski vergi kalemlerinden olan ?gümrük vergileri? öncelerimali amaçlarla devletlere gelir sağlama gayesiyle konulmuş ancak zamanlaortaya çıkan yeni vergilerle bu amacından uzaklaşmıştır. Günümüzde,ihracatı teşvik edip ithalatı kısarak yerli üretimi koruma ve desteklemeuluslararası yapılan birlik anlaşmaları gümrük vergilerinin alınmasının temelsebepleridir.Gümrük vergisi ve gümrük vergisi uygulamasında ortaya çıkanuyuşmazlıklar Avrupa Birliği'ne giriş sürecimizde oldukça önemli ve güncel birkonudur. Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda ülkemiz tercihini belirlemiş ve budoğrultuda mali uyumlaştırma bakımından öncelikle gümrük vergisiuygulamasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin düzenlemeleryapmaktadır. Gümrük vergisinin uluslararası niteliğinin bulunması sebebiyleortaya çıkan uyuşmazlıklarının çeşitli olması bu alandaki çalışmalarıyoğunlaştırmıştır. Gümrük Birliği ile birlikte Türkiye, AB mallarını sıfırgümrükle ithaline ve AB'nin belirlediği üçüncü ülkelere karşı uygulanacakOrtak Gümrük Tarifesine uyma yükümlülüğüne girerek; AB lehine Türkiyealeyhine ticaretin gelimesine olanak tanımış ve aynı zamanda sıfırlanangümrük vergileri ile birlikte, kamu gelirleri içerisinde önemli yeri olan gümrükvergi gelirleri kaybına uğramıştır. Türkiye'nin , Avrupa Birliği'ne tam üyeolmadığı halde Gümrük Birliği'ne giren ve AB'nin tüm uygulamalarını kabuletmesi, AB'ye üye ülkelerde farklı dolaylı vergi uygulaması bulunması,vergilendirme yetkisine ilişkin sınırlandırmalar, gümrük vergisi kaybına sebepolan eylemler ve Türkiye'nin gerek gümrük vergisi düzenlemeleri gereksegümrük idaresi konusunda yaşadığı ulusal boyuttaki sorunları gümrük vergisiniolumsuz etkilemektedir.Tüm bu sebeplerle, gümrük mevzuatının değişen ve gelişen ekonomikyapı içerisinde tekrar ele alınarak özellikle VUK ile daha fazla bir uyum186içerisinde olacak şekilde ülke çıkarlarının da ön planda olacağı gereklideğişikliklerin yapılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
?Customs duty?, one of the oldest types of taxes of the history, at firstwas used in order to get some income to the states by a financial way. Yet,due to the emergence of other taxes, it withdrew from its original purpose.Nowadays, the main considerations for collecting customs duty are theinternational union agreements of protection and support of the homeproduction by fostering export and retrenching import.Customs duty and the conflicts which emerge during itsimplementation are rather important and current factors in the process ofadmission of Turkey into the European Union. Our state has set its decisionon the subject of the EU membership. In connection with this, it makes someadjustments in terms of financial harmonization concerning primarily solvingthe conflicts of the implementation of the customs duty. The variety of theconflicts which emerge due to the international nature of the customs dutyintensified the studies of the field. Along with joining the Customs Union,Turkey assented to the import of EU products? by zero tariff and compliancewith the Common Customs Tariff applied to the third countries. Thus, it madepossible the development of trade to the benefit of the EU and to thedisadvantage of Turkey; at the same time due to zero tariff it incurred lossesof Customs Duty income, which plays an important role among publicrevenue. Though not being a full member of the EU, Turkey?s joining theCustoms Union and accepting all the EU applications; the existence ofindirect tax systems in the EU member countries; limitations of taxationcompetence; international practices causing customs duty loss and evasion;and national problems concerning Turkey?s customs duty adjustments orcustoms administration?all these facts negatively affect the TurkishCustoms duty. Literally, 4458 numbered Customs Law, being a kind ofadjustment law of the European Union, is not perfect in the sense of taxingmechanism and method. Therefore, it should be examined once again in the188frames of changing and developing economic structure; and some changes,that would put National Interest in the foreground and be in a moreconformity with the Tax Procedural Law, are necessary to be made.Key WordsTurkish Tax Law, Customs Duty, Customs Duty Conflicts, EuropeanUnion.