Fikri içtima
Ideal concurrence
  1. Tez No: 257756
  2. Yazar: NESLİHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
İçtima öğretisi birden fazla suç işlenmesi halinde failin sorumluluğu ve cezanın belirlenmesi sorunu ile meşguldür. İçtima öğretisi, esas itibariyle fiil tekliği-fiil çokluğu ayırımına dayanır. Fiil kavramının içeriğinin belirlenmesi ve fiil tekliği-fiil çokluğu ayırımı, içtima öğretisinin gelişim sürecinde ceza hukuku doktrininde tartışılan önemli sorunlardan biri olmuştur. Suç tekliği-suç çokluğu ayırımı ve suç tipleri arasındaki yapısal ilişkinin tespit edilmesi, içtima öğretisinde ortaya çıkan bir başka sorundur.Suçların içtimaının bir türü olan fikri içtimaı konu alan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, içtima öğretisinde anahtar fonksiyonu gören fiil kavramı üzerinde durulmuştur. Fiil kavramının içeriğinin, bu kapsamda neticenin suçun maddi unsurları içindeki yerinin belirlenmesi, fiil tekliği esasına dayanan fikri içtima bakımından önem taşır.Fikri içtima ile ilgili olarak ele alınması gereken bir başka husus, birden fazla suç bulunmasına rağmen faile neden tek ceza verildiğidir. Bu sorunun açıklığa kavuşturulması, fikri içtima kavramının ortaya çıkışındaki temel düşünceyi ve gerçek içtima ile farkını ortaya koyması bakımından zorunludur. Türk hukuk doktrininde bu hususa ilişkin olarak herhangi bir açıklamaya rastlanmadığı gibi; fikri içtimaı düzenleyen 5237 sayılı TCK'nın 44. madde gerekçesi bu sorunu çözmekten uzaktır.Fikri içtima, yine fiil tekliği esasına dayanan görünüşte içtima ile benzerlik gösterdiğinden fikri içtima ile görünüşte içtima birbiriyle karıştırılmıştır. Bu nedenle, tarihi gelişim sürecinde fikri içtima kavramının izlediği seyir, aralarındaki farklar ortaya konulmak suretiyle görünüşte içtima ile bağlantılı olarak çalışmamızın birinci bölümünde incelenmiştir.İkinci bölümde, fikri içtimaın şartları tetkik edilmiştir. Fiil tekliği-fiil çokluğu ayırımı ile fiilin ayniyeti, içtima öğretisi alanında öteden beri tartışılan sorunlardan biri olmuştur. Sözü edilen sorunlara yaklaşım şekli, fikri içtimaa ilişkin hükmün uygulanması ile doğrudan ilintilidir. Bu nedenle ikinci bölüm, esas itibarı ile fiil tekliği ile fiilin ayniyeti konusunda yapılan açıklamalardan oluşmaktadır.Üçüncü bölümde ise, fikri içtimaın özel görünüm şekilleri ve fikri içtimaa bağlanan sonuçlar ele alınmıştır.Çalışmamızda, fikri içtima kavramı yargı kararları ışığında, özellikle Alman hukuku ile mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Doctrine of concurrence deals with the responsibility of offender in case of multiply crimes and determining of sanction. Doctrine of concurrence relies on the difference between unity or multiplicity of act. Determining the inhalt of act concept and the differentation between unity or multiciplity of act are one of the important problem of criminal law, which discussed in development process of doctrine of concurrence. The differentation of crime unity and multiplicity and the determination of structural relation between crime types are the other important problems in doctrine of concurrence.This study focussed on ideal concurrence, which is a type of concurrence of crimes, and consist of three parts. The act concept, which plays a key function in doctrine of concurrence, will be analysed in the first part. Determining the inhalt of the act concept and identifying the position of consequence as a objective element of crime is important for ideal concurrence theory, which based on unity of act.The other problem related to ideal concurrence is that; there is more than one crime but why only one sanction. Clarifying this problem is necessary for explaining basic idea of ideal concurrence and for explaining the difference from real concurrence. However, in Turkish jurispurudence there is not any explanation in relation this matter; the justification of art. 44 Turkish Penal Code, which regulates ideal concurrence is far away to solve this problem.The ideal concurrence and the apparent concurrence are mixed in the historical development process with each other. Because ideal concurrence based on the idea, that several crimes melt in one act. Therefor, the progress of ideal concurrence in historical development of concurrence doctrine will be analysed in connection with apparent concurrence in the first part of our study.The requirements of ideal concurrence will be examined in the second part. Significant problems in field of concurrence doctrine, which was discussed over many years, are differentation of unity or multiplicity of act and idendity of act. The style of approach to the mentioned problems is directly associated with the implementation of provision, which related to ideal concurrence. For this reason, the second part consist of explanations about unity and identity of act.Special appearence types of ideal concurrence and the concequences releated to ideal concurrence are analysed in the third part.In this study, the concept of ideal concurrence is analysed with the assistance of judicature, especially, is analysed with comparatively with German law.