The role of leadership patterns in achieving the job satisfaction
İş tatmininin sağlanmasında liderlik kalıplarının rolü
  1. Tez No: 483405
  2. Yazar: HAWRAA AL-DARWASH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA YAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Irak bağlamında Babil Eğitim Müdürlüğü'nde iş tatmininin sağlanmasında etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik kalıplarının rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Hedef kitledeki farklı yönetim düzeylerinden toplam 218 çalışan araştırma çalışmasına katılmıştır. Araştırma örneklemindeki verileri toplamak için nicel bir araştırma tasarımı yöntemi kullanılmıştır. Etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik, etkileşimsel liderliğin üç alt boyutunu (koşullu ödül, aktif-istisnayla yönetim – pasif-istisnayla yönetim) ve dönüşümsel liderliğin dört alt boyutunu (idealize edilmiş etki, ilham motivasyonu, entelektüel teşvik ve bireyselleştirilmiş düşünce) vurgulamak için çok faktörlü liderlik anketi kullanılarak ölçülmüştür. Bağımlı değişken olan iş tatmini, Minnesota Tatmin Anketi (MSQ) kullanılarak ölçülmüştür. İki yetkin değişken arasındaki ilişkinin niteliğini belirlemek ve çalışma değişkenlerinin iç tutarlılığını tespit etmek için basit ve çoklu regresyon ve korelasyon kullanılmıştır. Veri analizi, liderlik stili katsayılarının iş tatmini üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Veri analizi, ayrıca, dönüşümsel liderliğin, etkileşimsel liderliğe göre çalışanların iş tatminleri üzerinde etkisinin olduğunu yüksek olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the role of leadership patterns transactional and transformational toward achieving the job satisfaction in the Babylon Educational Directorate in the Iraqi context. A total of 218 employees from different management levels in the target population participated in the research study. A quantitative research design method was used to collect the data from the research sample. Transactional and transformational leadership style was measured by using the multifactor leadership questionnaire to highlight the three dimensions of transactional leadership style (contingent reward, management by exception-Active, and management by exception-Passive) and the four dimension of transformational leadership(idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration). The dependent variable, job satisfaction was measured using the Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ). Cronbach Alpha coefficient to test the reliability of the research variables was used. Simple and multiple correlations and regression were used to determine the nature of the relationship between the two competent variables and determine the internal consistency of the study variables. Data analysis reported that the coefficients of leadership style have a significant impact on job satisfaction. Data analysis also suggested that the transformational leadership style has the further impact on employee's job satisfaction as compared with the transactional leadership style, and it preferred the model of leadership in the research population. The study provides recommendations for Babylon Educational Directorate, the public sector in the Iraqi context, and researchers for the better undressing of leadership style.