Örgütsel bağlılığın dinamikleri
Dynamics of organizational commitment
  1. Tez No: 257884
  2. Yazar: GONCA GÜL KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada uygulamalı olarak Türkiye ve Norveç'deki kamu çalışanlarının kültürel özelliklerinin demografik özellikleri üzerinden örgütsel bağlılığa etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda cinsiyet, medeni durum, yaş grubu, kurumda çalışma süreleri, toplam çalışma süreleri ve eğitim seviyelerinin duygusal bağlılık, devam bağlılık ve normatif bağlılık üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Araştırma kapsamında iki farklı ülkenin kamu çalışanları uygulama alanını oluşturmuştur. Türkiye'den Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve DSİ kurumları ile Norveç'de Hapro ve Trafikanten kurumlarında çalışan işgörenlere uygulanmıştır. Uygulama alanının tümüne ulaşılmasında bir takım engeller olduğu için örneklem alınmıştır.Çalışma kapsamında Allen ve Meyer'in `'Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' temel alınmıştır. Hazırlanan 25 soruluk anket Türkçe ve Norveççe dillerinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında oluşturulan veri tabanına girilmiş, verilen cevapların frekans-yüzde değeri, standart sapma, aritmetik ortalamaları tespit edilmiştir. Mann-Whitney U ve Kruskall- Wallis H analizleri ile ülkesel farklılıklar ve örgütsel bağlılık boyutlarının ilişki düzeyleri araştırılmıştır. Ölçeğin güvenilirliğinde duygusal bağlılığın Cronbach Alpha değeri ?= 0,892; devamlılık bağlılığın Cronbach Alpha değeri ?= 0,875; normatif bağlılığın Cronbach Alpha değeri ?= 0,815 olarak bulunmuştur. Bağlılık ölçeğin geneli için ise Cronbach Alpha değeri ?= 0,929 bulunmuştur. ? değeri oldukça yüksek çıkmıştır.Araştırma sonunda Türkiye ve Norveç çalışanlarının duygusal bağlılık algıları, cinsiyet ve medeni durumun örgütsel bağlılıklarına etkisi benzer sonuçlar verirken, Türk çalışanlarının devam bağlılık, normatif bağlılık ve toplam örgütsel bağlılıkları Norveç çalışanlarına göre daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca Türkiye'de 19-29 yaş arasındaki kamu çalışanları ile hizmet yılı olarak 5 seneyi geçmemiş olan çalışanlarda örgütsel bağlılık daha yüksek çıkmıştır. Türkiye'de çalışma süresinin başlarında örgütsel bağlılık daha yüksek çıkmışken Norveç'de çalışma süresi arttıkça örgütsel bağlılık da artmıştır. Eğitim açısından ise Türkiye'de lise mezunlarının örgütsel bağlılığı yüksek, Norveç'de ise üniversite ve üstü mezunlarda yüksek çıkmıştır.Anahtar Sözcükler1.Kamu çalışanları2.Örgütsel Bağlılık3.Duygusal Bağlılık4.Devam Bağlılık5.Normatif Bağlılık
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cultural characteristics on organizational commitment through demographic features on the Turkish and Norwegian public employees are ampirically examined. In this regard the effects of gender, marital status, age group, working period in the institution, total working period and educatinal level on affective commitment, continuance commitment and normative commitment is being analysed.For the context of the research, two different country?s public employees were examined. Survey was applied to the employees of Primary Health Care General Directorate of the Ministry of Health of Turkey, Undersecretariat of Maritime Affairs, Youth and Sports Provincial Directorate of State and Hydraulic Work Institution from Turkey and to Hapro and Trafikanten from Norway. Because of the obstacles to reach all the application field, samples were taken instead.In the research, 25 survey questions that is based on Allen and Meyer?s Organziational Commitment Scale were translated to Turkish and Norwegian and used. The obtained data was entered to the SPSS program and the frequency-percantage value, standard deviation and arithmetic average of the responses were evaluated. With the Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis H analysis the differences of the countries and it?s relationship with the organizational commitment levels were investigated. In the scale reliability, Cronbach Alpha value of affective commitment was 0.892; continuance commitment Cronbach Alpha value was 0.875, Cronbach Alpha value of normative commitment was 0.815. Commitment to the overall scale of the Cronbach Alpha value was 0.929. The value of ? has been found very high.In the end of the analysis, results of the effect of affective commitment perception, gender and marital status on organizational commitment of Turkish and Norwagian public employees were similar. On the other hand, continuance commitmet, normative commitment and total commitment of Turkish employees were higher compared to the Norwegians. Also public employees in Turkey who are between the age gap of 19-29 years and employees who did not exceed 5 years in their service have higher organizational commitment. Organizational commitment was higher in Turkish employees whom were in their early period of work while organizational commitment was higher in the Norwegian employees as working years increased. From the point of education level, high school graduates in Turkey had higher organiaztional commitment while in Norway employees with university and higher graduates had higher organizational commitment.Key Words1.Public Employee2.Organizational Commitment3.Affective Commitment4.Continuance Commitment5.Normative Commitment