Süpermarketlerde uygulanan tutundurma çabaları ve etkinlik düzeylerinin ölçümüne yönelik bir araştırma
The promotion activities performed by supermarkets and a research about the measurements of the effciency level
- Tez No: 257892
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, son yıllarda Türkiye'de hızla büyüyen süpermarket sektöründeki tüketici davranışlarının incelenmesi, satın alma ve tüketimeğilimlerinin belirlenmesi ve süpermarketler tarafından uygulanan tutundurma çabalarının tüketicileri ne yönde ve nasıl etkilediğini tespit etmek; yapılan tespitler neticesinde süpermarket yöneticilerine önerilerde bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Bu amaç doğrultusunda, veri toplama tekniği olarak anket uygulamasıbenimsenmiştir. Söz konusu anket Ankara ilinde uygulanmıştır. Toplam 443denek üzerinde uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programında analize tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda tüketicilerin profilleri ve satın alma davranışlarınıetkileyen faktörlere ilişkin bulgular elde edilmiştir.Sonuç olarak; bu araştırma ile süpermarket müşterilerinindavranışları belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen bulgular ile pazar verileriışığında, süpermarket yöneticilerine önerilerde bulunulmuştur.Anahtar Kelimeler1.Perakendecilik2.Süpermarketler3.Tutundurma4.Tüketici Tercihi5.Satış Geliştirme
Özet (Çeviri)
This research has been planned and executed for the purpose of investigating the consumer behaviours in the supermarket sector which has been growing rapidly in the last few years, identifying their purchasing and consuming tendencies, determining how and in which direction the promotion efforts of the supermarkets effect the consumers and making suggestions to hypermarket administrators based on conclusions reached.Following this purpose,survey application has been accepted as a data collection technique. The survey has been applied in Ankara province. The data collected through 443 surveys conducted has been analysed with the SPSS 16.0 programme. Following the investigations,findings about the profile and purchasing attitudes of consumers have been reached.Consequently, along with this study the behaviors of the supermarket customers have been investigated and based on the findings and the market informations, suggestions have been offered to the supermarket managers.KEY WORDS1. Retailing2.Supermarkets3. Promotion4. Consumer Preference5. Sale Devolopment