Kamu kuruluşlarında personel seçme yöntemleri
The personnel selection methods in public administration
- Tez No: 257893
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Son yıllarda yaşanan hızlı değişim örgütlerde insanın rolünü değiştirmiştir. Yaşanan değişimin sonucu olarak insan kaynakları yönetimi organizasyonlarda stratejik bir konum kazanmıştır. İnsan kaynakları yönetimleri yeni yüzyılda esnek olmalı ve yeni dönemin sorunları ile rekabet edebilmelidir.Bu bağlamda, örgütlerin insan kaynaklarını seçme yeteneği, değişen piyasa koşullarında varlıklarını devam ettirebilmeleri ve örgütsel amaçlara ulaşmada temel belirleyicidir. Çünkü, sürekli değişen yeni koşullara uyum sağlayabilecek insan kaynaklarına ulaşmak için seçme fonksiyonunun etkin bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.Başarılı örgütlerin ortak özelliği üretken insanlarla çalışmalarıdır. Kamu hizmetlerinin kalitesi ve ülkelerin uluslararası arenada yerini belirlemede, kamu hizmetlerinde istihdam edilen personelin arzu edilen niteliklere sahip oluş derecesi çok önemlidir. Çalışmada ele alınan temel konu da kamu yönetiminde personel seçme sürecidir. Aşağıda tezin bölümleri sunulmuştur.İlk bölümde personel seçme süreci detaylı olarak ele alınmıştır.İkinci bölümde, personel yönetimi ve kamu personel yönetimi kavramları ele alınarak Türk kamu personel yönetimi sistemi analiz edilmiştir.Üçüncü bölümde, Türk kamu yönetiminin istihdam politikalarının tarihsel gelişim süreci ve günümüzde kariyer memurluklarına girişte uygulanan personel seçim süreci ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Dördüncü bölümde de yapılan alan araştırmasının sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rising speed of the transformation in recent years affects human roles in organizations. As a result of transformation, human resources management has gained a very strategic position in organizations. The human resources management must be flexible in order to compete with the challenges of the new era.Reach to organizational goals, the ability of selecting suitable human resources, has become a vital factor for the organizations in the ever changing conditions of the new era which must be used effectively and productively by the organizations, especially in the human resource selectionIn fact, the ability of the organizations to select suitable human resources has become the essential denominator of maintaining their presence in the ever changing conditions of the new era as well as attaining organizational objectives. So, the factor of selecting must be used effectively and productively so as to reach human sources that can easily adjust to changing conditions.Shared quality of the successful organizations is that they work with productive ?prolific- individuals. Quality of the public services and to what extent the employees in public sector fulfill the required skills are very important in marking a country?s status in the international arena. Therefore, this study focuses on the personnel selection process in public administration.In the first chapter, personnel selection process has been offer detail.In the second chapter, issues related to the public administration and public personnel are examined. Then, Turkish public personnel management system is analyzed.In the second chapter, issues related to the public administration and public personnel administration are examined, analyzing the Turkish public personnel management system in depth.In the third chapter, the historical development of the employment policies of the Turkish public administration is studied. Additionally, the selection process of civil servants eligible for the advanced career opportunities in the Turkish public administration is explained in detail.In the fourth chapter, results of the field research are described.