Bankacılık sektöründe yabancı sermaye girişlerinin yerli bankaların verimliliğine etkisi
The effects of foreign entry to domestic banks? productivity in banking system
  1. Tez No: 257894
  2. Yazar: SELİN SÜNERİN
  3. Danışmanlar: PROF. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, 2002-2007 dönemini kapsayan toplam 6 yıla ait dönemde, mevduat bankalarının verimlilik analizi yapılmıştır. Girdi odaklı yaklaşımın benimsendiği çalışmada, verimlilik değişimleri ölçeğe göre değişken getiri varsayımı altında Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bankacılık sektöründe girdi ve çıktının ne olduğu konusunda kesin bir görüş bulunmaması nedeniyle, verimliliklerinin ölçülmesinde üretim, aracılık ve kârlılık yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Uygulamaya konu edilen banka grupları olarak yerli ve yabancı bankalar alınmmıştır. Ayrıca, yerli bankaların verimlilik durumlarını sahiplik grubu bazında ayrı ayrı görmek açısından yerli bankalar kamu bankaları ve yerli-özel bankalar olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır.Üretim ve kâr yaklaşımlarına göre, sektördeki kamu bankaları en verimli gruptur. Aracılık yaklaşımına göre ise, yabancı bankalar en yüksek verimlilik değerlerine sahiptir. Çalışmanın sonuçları, her üç yaklaşımda analiz döneminin çoğunluğunda yerli ve yabancı bankaların verimlilik değerlerinin paralel bir seyir gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu da yerli ve yabancı bankaların birbirlerinden etkilendikleri, yaşanan rekabet sonucunda sektördeki rekabetin geliştiği ve söz konusu bankaların sektördeki koşullara benzer tepkiler verdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents the productivity analysis of deposit banks operating in Turkey for a 6-year period covering 2002-2007. In the study, input oriented approach is used and the changes in the productivity under the assumption of variable returns on scale by using Data Envelopment Analysis method. As there is no consensus on what are the inputs and outputs of the banking sector, all of production, intermediation and profitability approaches are considered. The results of analysis were evaluated in banking sector and bank groups basis.The main finding of this study showed that, according to production and profitability approaches, state-owned banks are the most efficient banks in the sector. On the other hand, according to intermediation approach, foreign banks are the most efficient banks in the sector. The data also shows that the productivity trends of foreign and local banks are similar in their productivity scores. This suggests that private and local banks effect each other and they give similar reactions banking sector conditions due to competitive challenges.