Türk bankacılık sektöründe yabancı sermayenin gelişimi ve ekonomik etkileri
The developments and economic effects of foreign capitals in Turkish banking sector
  1. Tez No: 257938
  2. Yazar: ABDULLAH SERDAR KALGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Türk bankacılık sektörüne giriş yapan yabancı bankaların ne gibi etkileri olduğu konusuna odaklanmıştır. Son on yılda yabancı girişleri artmakta ve yabancılar, ulusal bankalarımızı satın almaktadır.Bu çalışmada, yabancı bankaları ülkeye çeken nedenler ve bu bankaların ev sahibi ülkede ne gibi etkiler yaptığı araştırılmaya çalışılmıştır. Ülkemizdeki etkileri saptayabilmek için, Bankalar Birliği'nin internet sitesinden alınan, 1990-2008 dönemini kapsayan veriler üzerinden, karşılaştırmalı mali tablo analizleri ve ampirik çalışmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda, bankacılık sektöründe rekabetin arttığı anlaşılmış, buna karşın, yabancı girişlerinden ulusal bankaların kötü etkilendiğine dair güçlü bir delil bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This paper has focused on the effects of foreign bank entry on the Turkish banking market. It is the fact that foreign entries are increasing during the last decade and foreigners are taking over national private banks.In this study, I tried to investigate what the determinats of foreign entry are and what kind of effects they have on host countries. To find out the the effects, I had datas from Turkish Banking Association through internet, for the period of 1990-2008 and made some empirical analyzes with the help of those figures. I have found out that the competition in the banking market has increased, but could not find significant evidences that domestic banks have been effected badly by the foreign entries.