Batı Anadolu'da Kuva-yı Milliye'nin askeri ve mali kaynakları
Turkish National Movement's financial and military resources in West Anatolia
  1. Tez No: 257943
  2. Yazar: NURAN KOLTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Askeriyenin ve halkın birlikte yürüttüğü Kuvâ-yı Milliye hareketi başlangıcından itibaren büyük bir yokluğun içerisinde sürekliliğini sağlamaya çalışmıştır. Silah, cephane ve diğer askerî malzemelerinin büyük bir kısmını ordu kaynaklarından bir kısmını da yurt dışından temin ederken, zorunlu giderleri için de kendine has gelir kaynakları yaratmıştır. Fakat malî olarak en büyük kaynak halk olmuştur. Batı Anadolu halkının bir kısmı gönüllü olarak cephelerde Yunanlılara karşı savaş verirken, diğer kısmı da bağışları ile cepheleri ayakta tutmaya çalışmıştır.Nizami birlikler ile desteklenen Kuvâ-yı Milliye birliklerine, düzenli olarak maaş ödenmiş, iaşe edilmiş ve geride kalan ailelerine sahip çıkılmıştır. Askerî bir düzen içerisinde tutulmaya çalışılan ve askerî örgütlenme biçiminin model alındığı milis birliklerinin ihtiyaçları ise Batı Anadolu'da yapılan kongrelerle sağlanmıştır. Kongrelerin yapılmasını sağlayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Kuvâ-yı Milliye'nin idarî birimlerini teşkil etmiş ve hareketin sivil kanadını oluşturmuştur. Cephelerde ise asker ve efeler hareketi kumanda etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Turkish National Movement which the military and public conducted together,tried to obtain its permanency from the beginning.While The big part of Weapons, Munitions and other military supplies was provided from military sources and abroad, a specific source for the mandatory expenses was created.But,the big part of the financial source was coming from the public.Part of the West Anatolian Public volunteered to fight against Greeks at the front, the other part was trying to keep the business afloat the fronts by their donations.The Movement units (kuvayi milliye birlikleri) that was supported by Nizami birlikler (systematic units denilebilir ama emin diilim) was paid regularly, was boarded (iaşe edilmek demekmiş) and their families left behind was taken care of in a way of social government sense.Reasonable number of conferences were held in West Anatolia in order to provide the necessities regularly for the Military organized model based on Militia units (milis birlikleri) that were tried to be held in a military system.Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri organized the The National Movement?s administrative units and form the civillian wing of the movement.