Azerbaycan kurumlar vergisi ve Türk kurumlar vergisi ile karşılaştırılması
Azerbaijan corporate tax and its comparison with Turkish corporate tax
- Tez No: 257944
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir çok vergi sisteminde olduğu gibi Azerbaycan Vergi Sistemi'nde de en önemli vergi türü Kurumlar Vergisidir. Bu sebepten vergi mevzuatındaki düzenlemelerin büyük bir kısmının Kurumlar Vergisi üzerine olduğunu görmekteyiz. 2001 yılında uygulamaya giren Vergi Mecellesinde de Kurumlar Vergisinde ciddi düzenlemeler olmuştur.Bu tezin konusu, değişen vergi sistemi içerisindeki kurumlar vergisinin yerini belirlemek ve Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi arasındaki farkları ortaya koymaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan'ın genel vergi sistemi anlatılmakta; ikinci bölümde Azerbaycanda uygulanan kurumlar vergisi hakkında bilgi verilmektedir. Son bölümde ise Azerbaycan'da uygulanan kurumlar vergisi ile Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As being in many tax systems, Corporation Tax is also an important tax type in Azerbaijanian Tax System. For that reason, a large part of the arrangements in the tax legislation could be seen on Corporation Tax. There have been serious arrangements about Corporation Tax in the Tax Code which has putted into practice since 2001.The subject of this thesis is to determine the location of corporation tax in the varying tax system and examine the differences between applying Turkish corporate tax system. Thesis consists of three parts. In the first section Azerbaijan's overall tax system has described. In the second part, has given information about applying corporation taxes in Azerbaijan. It has been trying to make a comparative assessment between applying Azerbaijanian and Turkish Corporation Taxes in the last part.