Küresel rekabette inovasyon ve bilginin rolü: Kümelenme modeli ve politikaları
The role of innovation and knowledge in global competition: The clustering model and policies
- Tez No: 257945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada inovasyon ve bilginin şekillendirdiği küresel rekabette kümemodeli ve ülkeler bazında uygulanan kümelenme politikaları ele alınmıştır. Baştaküme modelinin teorik ve kavramsal altyapısı sunulmaktadır. Burada Michael E.Porter'ın (1990, 2000) çalışmaları temel alınmıştır. Ardından kümelerin rekabetgücü, inovasyon ve bilgi ile ilişkisi incelenmekte ve mevcut İleri Teknoloji kümeleriörneklenmektedir. Son olarak da bir politika aracı olarak kümelerin rolü, Dünya veTürkiye'de uygulanan kümelenme politikaları ile güncel ampirik araştırmalarışığında açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cluster model and national clustering policies inglobal competition driven by innovation and knowledge. First, the theoretical andconceptual background of the cluster model is presented. This is based on mainlytheworks of Michael E. Porter (1990, 2000). The relationship between innovation,knowledge, competitiveness and clusters are explained and examples of actual HTclusters are illustrated. Finally, the role of clusters as policy tools are addressed inlights of clustering policies taking place in World and Turkey with current empiricalresearches.