Amerikan kültürüne farklı bir bakış: Robert Maynard Pirsig ve Zen Budizm
An different perspective to American culture: Robert Maynard Pirsig, Zen Budhism
  1. Tez No: 257962
  2. Yazar: ZEHRA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BULUTSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Batı kültürünün oluşum sürecinde önemli bir yer tutmuş olan, Antik Çağ, Aydınlanma Çağı ve Modernizm dönemleri, toplumda var olan ikili karşıtlıklar ve bu ikili karşıtlıkların bireyde ve toplumda yansımaları ele alınmıştır. İnanış ve kültür farklılığı nedeniyle ikili karşıtlıkların daha az hissedildiği Doğu kültürleri de incelemeye dâhil edilecektir. Romantik-klasik ikili karşıtlığı temel alınarak, sanat-bilim, hümanizm-teknoloji, kadın-erkek ve Doğu-Batı ikili-karşıtlıklarına da değinilecektir. Batı toplumlarında yüzyıllardır var olan bu durumun yazınsal düzlemde sergilenmesi amacıyla, ikili karşıtlıkları eserinde nitelik temelinde uzlaştırmaya çalışmış Robert M. Pirsig'in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı: Değerlerin Sorgulanması eseri seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the binary oppositions and the reflections of these binary oppositions on the individual and the society which appeared as the result of the Ancient Age, the Enlightenment and Modernism. The Eastern cultures in which binary oppositions dualisms are less effective because of the difference it has in the culture and the beliefs will be included to the study. Binary oppositions such as art-science, humanism-technology, female-male and East-West will be referred on the basis of the romantic-classic binary oppositions. In order to portray this situation which has existed in Western societies for centuries, from a literary point of view Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry Into Values, the book by Robert M. Pirsig who has tried to unite these binary oppositions on the basis of Quality has been selected.