Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiyede bireysel emeklilik sistemi
European Union countries and the private pension system in Turkey
- Tez No: 257963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanların daha güvenli bir yasam sürebilmeleri için kurulan sosyal güvenlik sistemleri, özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde ciddi finansman sorunları ile karşılaşmıştır. Sorunların temel nedenleri arasında nüfusun yaşlanması ve popülist uygulamalar yer almaktadır. Bu sorunların giderilmesi için, emeklilik yaşı yükseltilmiş, ödenecek prim gün sayısı ile prim miktarı arttırılmış ve emeklilik maaşlarında indirime gidilmiştir. Bu düzenlemeler finansman sorunlarına geçici çare olmuşlardır. Bunun yanında sosyal güvenliğin temel amacı olan emeklilerin asgari hayat standardını sağlamak işlevini kaybetmesine neden olmuştur.Bu aksaklıkları gidermek için Dünyada birçok ülkede olduğu gibi Avrupa ve ülkemizde de bireysel emeklilik sistemleri çözüm olarak görülmüş ve uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmada sosyal güvenliğin gelişimi, sorunları, Bireysel Emekliliğin gelişimi ve çeşitli ülkelerdeki Bireysel Emeklilik Sistemleri incelenerek ülkemizdeki Bireysel Emeklilik Sistemiyle çeşitli açılardan karşılaştırmalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social security systems, that are set for humans to live more safely, face with serious financial problems especially in the last part of 20th century. Among the main reasons of the problems, the aging of the population and populist applications take their places. To cope with these problems; the retirement age is made higher, the number of days for bonus is increased with the quantity of bonus, and there comes a reduction of pensions. These arrangements become temporary remedies for financial problems. In addition to this, they cause the social security to lose the function of supplying retired with the minimal standards of life.To resolve this failure, as in many countries in Europe and the world, our country was seen as the private pension system solutions have been implemented. In this study, the development of social security problems, the development of private pension and private pension systems in various countries, our country's private pension system is examined from various angles have been trying to make comparisons.