II. Kademe Türkçe öğretiminde Ömer Seyfettin öykülerinin işlenmesi (Ant öyküsüne ilişkin eğitsel bir bakış)
Processing of Ömer Seyfettin's stories in the teaching of Turkish in the second echelon( educational perspective to the story 'ant')
  1. Tez No: 258004
  2. Yazar: BERNA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Türk yazınına önemli katkılarda bulunan Ömer Seyfettin'in öykülerinin yeniden yapılandırılan öğretim programı içerisinde geleneksel bakış açısından sıyrılarak gerçekçi, sorgulayıcı, günümüzle ilişkilendirilerek çeşitli bakış açılarıyla yeniden ele alınması ve benimsenen yeni yaklaşımlar ışığında öğretim uygulamalarına yönelik öykü işleme modelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Türk dilinin sadeleşmesinde, konuşma dilinin yazı dili olmasında, Türk yazınında öykü türünün yerleşip gelişmesinde oldukça önemli katkıları bulunan Ömer Seyfettin'in öykülerinin içerik, dil ve anlatım özellikleri, öykülerinin işlenişi için yeniden yapılandırılan öğretim programının dayandığı kuramlar/yaklaşımlar incelenmiştir. Öykülerin içerik, dil ve anlatım özellikleri bakımından Türk Milli Eğitiminin ve Türkçe Öğretiminin genel amaçlarıyla örtüştüğü saptanmıştır. Ömer Seyfettin'in duru, anlaşılır bir dil kullandığı, kurgu anlayışının basit olması nedeniyle anlamayı kolaylaştırdığı ve öykülerinin günlük yaşamımızla ilişkilendirilebilecek birçok özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.Bu anlamda Ömer Seyfettin öykülerinin İlköğretim ders kitaplarında yer almasına yönelik nedenler belirtilmiş, öykülerinin işlenişi için örnek olarak Ant öyküsü seçilmiş, bu öykü çeşitli açılardan incelenmiş ve öğretim programının benimsediği yaklaşımlar doğrultusunda derste işlenebilecek öykü işleme modeline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish literature in important contributions to the history of Omer Seyfettin restructured the curriculum in the traditional point of view, the realistic peeled off, questioning the day we can be associated with various perspectives reconsidered and adopted new approaches in the light of teaching practice process model for the history of the development is intended.Recovered the simplicity of the Turkish language, written language is the spoken language in the settlement of its kind in Turkish literature and history of significant contributions in the development of the story of Omer Seyfettin content, language and expression characteristics, stories for processing the theories based on the restructured curriculum / approaches were investigated.Terms of content, language and narrative stories of the Turkish National Education and the Turkish Education was found to coincide with the overall objective. Omer Seyfettin's clarity, the language used is clear that simply because the concept of fiction and expedite understanding of the story has many features that can be associated with our daily lives that have been observed.In this sense, Omer Seyfettin stories in primary school textbooks to take place for the reasons stated, the processsing of history as an example for the Ant story have been selected from various angles, and examined the curriculum of the approaches adopted in line to produce oriented course the story can be processed in processing model is provided.