Yönetici rolleri ve örgütsel öğrenme ortamının eğitim transferine etkisi ve bir araştırma
The effects of managers? roles and organizational learning aspect to learning transfer and a research
- Tez No: 258017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tez çalışması, insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarından eğitim ve geliştirme faaliyetleri üzerine odaklanmıştır. Araştırma, eğitim uygulamalarına katılan çalışanların, eğitimden edinmiş oldukları kazanımlar çerçevesinde ilgili performans göstergesi sonuçlarındaki değişimi takip etmekte olup, yönetici rollerinin ve işletmenin sahip olduğu örgütsel öğrenme ortamının bu değişimdeki etkisini sorgulamaktadır.Uygulanan eğitim programının, araştırma kapsamına alınan performans göstergesi sonuçlarına etki etmesi beklenmektedir. Söz konusu performans göstergeleri işletmenin sahip olduğu performans değerlendirme sisteminde yer alan yetkinliklerin açıklanmasında kullanılmış olan göstergeleri içermektedir.Gerekli literatür taramasının ardından, ölçülmesi planlanan unsurların sonucunu ortaya koyabilmek için araştırma kapsamındaki işletme çalışanlarının ve yöneticilerinin hazırlanmış olan soru formlarını cevaplamaları sağlanmıştır. Alınan cevaplar, SPSS istatistik programında analiz edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Yönetici Rolleri ve Örgütsel Öğrenme Ortamının Eğitim Transferine Etkisi ve Bir AraştırmaMehmet Özyur
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on training and development activities in the human resources management functions. The performance indicators of employees, who attended the training and developing programs and gathered the knowledge, the skills and the attitudes, are monitored. Beside, the effects of mangers? roles and organizational learning aspect on the change of performance indicators are analyzed.By training programs, it aims to affect performance indicators. These performance indicators include the indicators that are used in the definition of competences in the participant firm?s performance appraisal system.After the literature research, the inquiry forms would be answered to reveal the effects of the elements which are planned to measure by the participant firm?s employees and managers. Collected answers are processed with the statistical program-SPSS and the results are evaluated.The Effects of Managers? Roles and Organizational Learning Aspect to Learning Transfer and a ResearchMehmet Özyurt