Sabahattin Ali'nin hikâye ve romanlarında insan
Human characters in Sabahattin Ali's stories and novels
  1. Tez No: 258029
  2. Yazar: ZEYNEP EDA ÖZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çalışmamızda; ?Sabahattin Ali'nin Hikâye ve Romanlarında İnsan? konu başlığı altında, hikâye ve romanlardaki şahıs kadrosunun tespiti hedeflenmiştir. Amacımız sanatçının eserlerinden yola çıkarak insanı yansıtış biçimine ayna tutmaktır.Giriş bölümünde Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın genel bir çerçevesi çizilmiş, böylelikle Sabahattin Ali'nin edebi kimliğini şekillendiren şartlar belirlen-miştir.Birinci bölümde Sabahattin Ali'nin Cumhuriyet Dönemi Türk Hikâyeciliği ve Romancılığındaki yeri ve önemi üzerinde durulmuş, devrin edebiyat çevresi içerisinde bir Sabahattin Ali portresi çizilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde; hikâye kahramanları incelenirken kahramanlar önce cinsiyet-lerine göre bir tasnife ayrılmış, daha sonra toplumdaki statü ve mesleklerine göre değerlendirilmiş, son olarak da hikâyelerde tematik gücü oluşturan ?olumlu kahra-manlar?la, karşıt güç grubunu oluşturan ?olumsuz kahramanlar? ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise aynı inceleme Sabahattin Ali'nin roman kahramanları üzerinde yapılmıştır. Sonuç bölümünde çalışma, özet niteliğinde genel bir değerlen-dirmeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Human Characters in Sabahattin Ali's Novels and Stories”aims to determine the roles of the characters in the author's novels and stories. The main purpose of this thesis is lighting the image creation of human characters of the author.In the introduction chapter, a general overview of the Turkish Republican Era Literature is framed so the conditions of shaping Sabahattin Ali's literary style is defined.In the first chapter, Sabahattin Ali's position and importance in the Turkish Republican Era; Story and Novel Literature is stated and a portrait of Sabahattin Ali in that era is tried to be drawn.In the second chapter, while analysing the characters of the stories, the characters firstly are classified according to their genders afterwards to their statues and professions and lastly the“positive characters”which create the thematic spirit and the“negative characters”which create the opposite spirit are taken on.In the third chapter, the above analysis is also conducted on the novel characters of Sabahattin Ali. In the conclusion chapter, an overall evaluation is given as a result.