Okul Yöneticilerinin Yetki Kullanımı Kaygı Ölçeği (OYKÖ): Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Anxiety Scale of School Administrators? Authority Using : A validity and reliability study
  1. Tez No: 258044
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KOÇAK, YRD. DOÇ. DR. ZEHRA NUR ERSÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanunlar tarafından yetkileri belirlenen okul yöneticisi, eğitim kurumlarının idaresinde çevresel ve yönetsel birçok sorunla karşılaşmakta, bu sorunların çözümünde ise kişisel, siyasi ve çevresel faktörlerden dolayı, yetkilerini gereği gibi kullanmalarında kaygı yaşayabilmektedir. Okul yöneticilerinin yetkilerini kullanırken nasıl bir kaygı yaşadıkları, yaşanan bu kaygının karar verme ve yetki kullanımlarını nasıl etkilediği ve buna bağlı olarak eğitim-öğretim kalitesinin ne derecede etkilendiği araştırmaya değer bir durumdur. Bu açıdan bakıldığında bu tür bilimsel çalışmaların yapılabilmesi için okul yöneticilerinin yetki kullanım sürecindeki kaygılarını tespit edebilecek bir ölçeğe ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı okul yöneticilerinin yetkilerini kullanma konusunda kaygı düzeylerini ölçmek amacı ile bir araç geliştirmek, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Bu araştırma ile alana yeni bir ölçme aracı kazandırılması ile önemli bir eksikliğin giderilmesine katkı sağlanması beklenmektedir.Tokat M.E.M'den 2009-2010 yılında elde edilen verilere göre il genelinde toplam 930 okul yöneticisi araştırma kapsamına alınmıştır. Bu kapsamdan ulaşılabilen, ölçme aracını sağlıklı dolduran 156 okul yöneticisi araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır.Araştırma sürecinde ?Okul Yöneticilerinin Yetki Kullanımı Kaygı Ölçeği'nin (OYKÖ'nün) geliştirilebilmesi için veri toplama, değerlendirme, eleme, uzman görüşüne başvurma, verileri düzenleme aşamalarından geçilerek, geçerlik ve güvenirlikle ilgili istatistiksel analizler yapılmıştır.OYKÖ'nün 36 maddelik güvenilirlik analizi sonucunda, Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı .97 olarak bulunmuştur. Faktörlerin madde-toplam korelasyonları .76-.92 arasında olduğu görülmüştür. Ölçeğin geçerlilik analizleri sonucunda, AFA'da toplam varyansın %60'ını temsil eden 4 faktör elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Those of school administrator whose duties are defined by the state face many environmental and managerial problems and while dealing with these problems,they worry about the exercise of power because of the personal,political and environmental reasons. It?s worth to search how the directors worry,how it influences both their way of deciding and exercise of power and accordingly how the quality of education is affected . seen from this aspect,it is clearly understood that a scale which can find out the anxiety of the directors during the process of the exercise of power is necessary in order to be able to do such scientific works. The ultimate purpose of this research is to rectify a method for measuring the degree of directors? anxiety about the exercise of power and to do the work of validity and reliability.With this research,it is expected to conribute to supply the deficiency in this case by developing a new scale.According to the information gained from Tokat public education authority in 2009/2010, 930 school administrotors who are in charge in Tokat are included in this research. 156 school administrotors who could be connected and filled the scale correctly form the basis of this work.In the process of the research, steps such as collection of data, evaluation,elimination,referring to expert opinion and data organization are applied for developing `The Anxiety Scale Of School Administrators? Authority Using? and statistical works about validity and reliability are done.In the reliability analyses of 36 item scale, The Cronbach alpha coefficient was calculated to be .97. The item-total scale correlations were between .76-.92 In validity analyses, 4 factors were obtained representing 60% of the total variance in exploratory factor analysis. Result of the confirmatory factor analysis is [(x² (583,N =156)=1017.03, p< .000, RMSEA= .069, NNFI= .88, CFI= .89, GFI= .73, AGFI= .69].Besides, scale of reliability has showed the stability in measuring the anxiety degree of school administrators? authority using.