Anadolu Üniversitesi ilköğretimde teknoloji uygulamaları e-sertifika programının öğrenen görüşüne göre bağlam, girdi, süreç ve ürün (CIPP) modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of Anadolu University e-certificate program on technology applications in primary education with context, input, process, product (CIPP) model ant learner opinions
- Tez No: 258080
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN G. HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, Anadolu Üniversitesi İlköğretimde Teknoloji Uygulamaları e-Sertifika Programını bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutlarında incelemek ve değerlendirmektir. Çalışma, bu programa 2008 Güz, 2009 Bahar, 2009 Yaz ve 2009 Güz dönemlerinde kayıt yaptıran 398 katılımcıdan dönen 149 geçerli anketten elde edilen veriler ile gerçekleştirilmiştir. Ankette yer alan sorulara verilen cevapların frekans (f) ve yüzdesi (%) alınmış ve ankete verilen yanıtların katılımcıların branş ve unvanları ile ilişkisi incelenmiştir. Son olarak da her bir program değerlendirme boyutuna verilen toplam yanıtlar ile kişisel özellikler arasındaki ilişkiye bakılmıştır.Araştırma sonunda, katılımcıların genel olarak programın bağlam, girdi, süreç ve ürün değerlendirme boyutları ile ilgili olumlu görüşler taşıdığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların kişisel özellikleri ile program değerlendirme boyutlarına ilişkin verdikleri yanıtlar arasında önemli bir farklılık ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to analyze the e-Certificate Program on Technology Application in Primary Education in context, input, process and product dimensions. This study is achieved with the 149 valid questionnaires which returned from 398 participants that were registered in spring 2008, Autumn 2009, Summer 2009, and Fall 2009 semesters. The frequency (f) and percentage (%) of the answers are calculated and relation between answers and participants? branches is examined. Finally, relation between total responses to each program evaluation dimension and personal characteristics are analyzed.At the end of the research, positive opinions of the participants about the context, input, process, and product of the program evaluation dimensions were revealed. No significant differences occurred between participants' personal characteristics and their responses about the program evaluation dimensions.