Organik tarım ürünlerinde fiyatlandırma politikaları: Eskişehir ilinde bir uygulama
Pricing policies in organic agriculture products: A survey in Eskişehir
- Tez No: 258081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yurt içi ve yurt dışı rekabet hızının oldukça artmasıyla işletmeler, ellerindeki kaynaklardan en üst düzeyde verim alacak şekilde kullanmaya başlamışlardır. İşletmeler açısından rekabet için en önemli faktör fiyattır. İşletmeler, kâr etmek amaçlı olarak, dış çevreye karşı kullandıkları ve bir rekabet aracı olan fiyat faktörünü iyi bir şekilde kullandıkları takdirde büyük kazançlar sağlamaktadır. Burada karşımıza fiyatlandırma politikaları gelmektedir. Bir işletmenin fiyat unsurunu iyi bir şekilde kullanabilmesi, kendisine ve içinde bulunduğu yurt içi ve yurt dışı piyasaya en uygun fiyatlandırma politikasını seçmesine bağlıdır.Son günlerde her bir toplumun hızla bilinçlenmesi söz konusudur. Toplumlarda oluşan bu bilinçlenme olgusu, insanları daha sağlıklı yaşama, besin maddelerine karşı daha duyarlı olma alışkanlığını da beraberinde getirmiştir. Bu noktada ise karşımıza organik tarım ürünleri çıkmaktadır. Organik tarım ürünleri sağlık konusunda, birçok tarım ürünlerini geride bırakmıştır. Yalnız bu ürünün bazı noktalarda diğer tarım ürünleri ile rekabet edememe durumu ortaya konulan bir gerçektir. Bu noktaların en başında ve en önemlisi olarak maliyetlerine bağlı olarak fiyatlarının yüksek oluşu gelmektedir.Yapılan bu çalışmada yukarıda bahsedilen organik ürünlerde uygulanabilecek fiyatlandırma politikaları ele alınmıştır. Fiyatın, organik tarım ürünleri üzerinde rolü incelenmiş, konu ile ilgili olarak fiyatlandırma politikalarının neler olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışma, organik tarım ürünlerinin fiyatlandırılmasında yapılabilecek çalışmalara basamak niteliğindedir. Literatürde bu konu üzerinde çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle hazırlanan bu tez, bu alanla ilgili önemli bir kaynak niteliğindedir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde organik tarım kavramı ve organik tarım sistemi üzerinde durulmuştur. Organik tarım ile konvansiyonel tarım karşılaştırılarak birbirinden ayrıldığı noktalar incelenmiştir. İkinci bölümde; fiyat, fiyatlandırma politikaları, ihracatta fiyatlandırma geniş bir açıdan ele alınmıştır. Ayrıca, organik tarım ürünlerindeki fiyatlandırma politikalarına değinilerek, konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise teoride var olan organik tarım ürünleri fiyatlandırma politikaları ile uygulamadaki organik tarım ürünleri fiyatlandır politikalarının ne kadar örtüştüğü nitel bir analiz yapılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulamadaki fiyatlandırma politikalarının sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi açısından uygulamadaki araştırmada üç bölümde ele alınmıştır. İlk olarak bu tarım sisteminin düzenleyicisi olan üst kurumlarla görüşme yapılarak konu ile ilgili olarak tutumları ortaya konulmuştur. İkinci olarak organik tarım ürünü yetiştiren ve pazara sunan çiftçi ile görüşme yapılmıştır. Son olarak bu ürünü kullanan tüketicilerle görüşme yapılarak bilgiler elde edilmiştir. Çalışmada durum ve içerik analizi yapılarak veriler toplanmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bulgular analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the speed of competition has been increased lately to a great extend both internally and externally, the entities have begun to use their resources more effectively. By means of competition, the most crucial factor for the entities is price. In order to make profit, entities use the price factor against the external environment. If the entities are able to use this factor effectively, they get great profits from it. At this point, we come across with the pricing policies. Whether an entity uses the pricing policy effectively depends on it?s ability for choosing the most suitable pricing policy for the entity itself and for the internal (domestic) and external market.Lately, each society is becoming more conscious. According to the raising awareness of the societies, both living a healthy life and being more sensitive while selecting nutrients are the outcomes of this raising consciousness. At this point, organic products come to the fore. Organic agricultural products leave the other agricultural products behind. However, it is a reality that those products cannot compete with other agricultural products at some points. The top point and the most crucial one is its high prices according to its high costs.In this study, the pricing policies that can be applied to the organic products, mentioned above, are dealt with. The role of price on organic agricultural products is analyzed. Regarding this matter, the possible pricing policies are set forth. This study is a starting step to the probable studies in pricing of the organic agricultural products. There are few studies about this subject in the literature. To this respect, this thesis is an important resource in this field.The study consists of three sections. In the first section, the term, organic agriculture and the system of organic agriculture is dealt with. Organic agriculture and convectional agriculture are compared and the points where they differ from each other are analyzed.In the second section, price, pricing policies and pricing in exporting are broadly handled. Additionally, by mentioning the pricing policies in organic agriculture, detailed information about the subject is given.In the third and the last section, the extend between the pricing policies of the organic agricultural products existing in theory and the pricing policies in practical use of the organic agricultural products are corresponded to each other is tried to be presented with a qualitative analyze. In order to ascertain the pricing policies properly in the study, the research that took place in the study is divided in three parts. First, contact with the head institute of these agricultural system regulators is established and their attitude towards the issue is revealed. Secondly, interviews are made with the farmers that cultivate the products and bring out the products to the market. Finally, interviews are made with the consumers using those products.In the study, data?s are collected by doing case and contexts analysis. In the light of the collected data, findings are evaluated after being analyzed.