Fen öğretiminde bilgisayar destekli işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
- Tez No: 54631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu araştırma, fen öğretiminde bilgisayarın alıştırma-tekrar ve ders sunu aracı olarak kullanım biçimlerinde bilgisayar destekli işbirliğine dayalı öğrenme uygulaması ile bilgisayar destekli eşli ve bireysel öğrenme uygulamalarının etkililiğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, öntest-sontest gruplu model uygulanmış ve araştırma, deneysel olarak alanda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deneklerini Eskişehir Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmuşlardır. Araştırma, 1994-1995 öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya geçilmeden önce ölçme aracı deney gruplarına öntest olarak verilmiştir. Öntestin verilmesinden sonra“Yerkürenin Katmanları”konusu bilgisayarın alıştırma-tekrar,“Yerkürenin Oluşumu ve Külteler”konusunu ise bilgisayarın ders sunu aracı olarak kullanım biçimlerinde üç ayrı öğretim uygulaması denenmiştir. Uygulama bitiminde gruplara sontest uygulanmıştır. Sontestin uygulanmasından onbeş gün sonra da gruplara kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır; 1. Bilgisayarın alıştırma-tekrar aracı olarak kullanıldığı bilgisayar destekli işbirliğine dayalı öğretim uygulamasının bilgisayar destekli eşli ve bireysel öğretim uygulamalarına göre öğrenci başarısını ve öğrenmede kalıcılığı sağlamada daha etkili olduğu görülmüştür. vı2. Bilgisayarın ders sunu aracı olarak kullanılmasında bilgisayar destekli işbirliğine dayalı öğretim uygulaması ile bilgisayar destekli eşli ve bireysel öğretim uygulamaları arasında öğrencinin başarısını etkileme yönünde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ancak, öğrenmede kalıcılığı sağlamada bilgisayar destekli işbirliğine dayalı öğretim uygulamasının diğer iki uygulamaya göre daha etkili olduğu saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the effect of computer assisted instruction as durill-practice and tutorial in cooperative learning, paired learning and individual learning. In the research, pre-post test model was used. The subjects of the research were the eighth grade students of Mehmet Akif Ersoy elemantary school during the educational year of 1994-1995. Before the implementation, the test which was developed by researcher was given to experimental groups as a pretest. Then, computer was used as a drill-practice in the first application. In the second application computer was used as a tutorial. In both of them methods cooperative learning, paired learning and individual learning were compared. At the end treatment test was applied as a post test and after two weeks it was used as a retention test. The conclusions of the study were; 1. In providing student's achievement and retention of learning computer based cooperative learning was more effective than computer based paired learning and individual learning in the approach of using computer as a drill-practice. 2. With regard to student's achivement neither computer based cooperative learning nor computer based paired learning or individual learning proved to be significiant in the approach of using computer as a tutorial. But regarding the retention of learning computer based vmcooperative learning was found more effective than the other two methods. IX