Performans geribildirim görüşmesi ve çalışanların konuya ilişkin görüş ve beklentilerinin belirlenmesi
Performance appraisal feedback and the determination ofthe views and the expectations of the staff regarding the topic
  1. Tez No: 258091
  2. Yazar: PINAR ÖNER KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz global dünyasında iş dünyasının değişen şartları, organizasyonları yüksek performans ortaya koymaya ve hedeflerini giderek yükseltmeye zorlamaktadır. Bu da şirketlerin nitelikli insan kaynağına olan ihtiyacını arttırmaktadır. İnsan kaynağının geliştirilmesi gereğinden hareketle organizasyonlar birtakım süreçlerle yüksek performansı gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu anlamda uygulanan performans yönetimi organizasyon ve çalışanları ortak hedefler etrafında toplayan, bu hedefleri gerçekleştirmede gerekli tüm uygulamaları düzenleyen ve tüm kaynakların bu yönde etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan önemli bir süreçtir. Bu süreç organizasyonun hedeflerini gerçekleştirmenin yanı sıra çalışanın iş ve kişisel gelişimine önemli katkılar sağlar. Performans değerlendirme sonuçlarının çalışana geribildirim görüşmesi yolu ile aktarılması bunda önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı performans geribildirim görüşmesini incelemek ve bu görüşmenin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesine ilişkin çalışan görüş ve beklentilerini belirlemektir.Araştırmanın örneklemi performans değerlendirmesi yapılan bir kurumda- Eskişehir ilinde beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren ve Şubat 2010 itibariyle toplam 140 beyaz yaka istihdam edilen büyük ölçekli bir işletme- beyaz yaka çalışanları kapsamaktadır. Bu kişilerden performans geribildirim görüşmesinin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için görüş ve beklentilerine ilişkin bir anket formunu doldurmaları istenmiştir. Söz konusu ankette katılanların demografik ve çalışma yaşamıyla ilgili özelliklerinin belirlenmesi için 10 soru, geribildirim görüşmesine ilişkin görüş ve beklentilere ilişkin 41 soru yer almaktadır. Performans geribildirim görüşmesinin etkililiğine katkı sağlayan temel faktörlerin belirlenmesi amacıyla verilerin analizinde faktör analizi yöntemi kullanılmış ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s global world, rapidly changing conditions of business world force organizations to have higher performance and higher goals. This fosters the need of qualified human resources. Due to the fact that human resources need development , organizations are trying hard with some processes to achieve higher performance.Regarding this, the performance management is a process making the organization and the employees have the common goals , regulating all the applications to reach these goals and providing the use of all resources effectively. Besides this, performance management enables the job to be developed and also helps the employee to improve himself/herself. With respect to this, letting the employee know the results of performance appraisal in performance appraisal meeting has an important role. In this study, the aim is to anaylse the appraisal meeting and also determine the views and expectations of the employees to find how to make it more effective.The sample of the study contains employees who work in an organization ? which is in Eskişehir with 140 white-collar employees in February 2010- that has performance appraisal. The participants were asked to fill in a questionnaire which is about the the employees?views and the expectations of the performance appraisal meeting . It includes 10 questions to define the participants?features about their demographic and business life and 41 questions about the views and expectations of the performance appraisal meeting. In order to determine the basic factors that foster the effectiveness of performance appraisal meeting , the factor analysis method was used in the study and the results of the survey are evaluated accordingly. The results of this study could be a guide for the managers and academicians .