Endüstriyel satın alma ve endüstriyel satın alma kararını etkileyen faktörler -veteriner sağlık ürünleri pazarında bir uygulama
Industrial procurement and factors affecting industrial procurement decisions -an application in veterinary health products market
- Tez No: 258092
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel satın alma ve endüstriyel satın alma kararını etkileyen faktörlerincelenmeye çalışılmıştır. Endüstriyel satın alma ve satın alma sürecini etkileyen faktörler,ilgili literatürden yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın yapılacağı veterinersağlık ürünleri pazarına ilişkin tanıtıcı temel bilgiler verilmeye çalışılmış, bu sektörde yapılanaraştırma ile teorik bölümde ortaya konan kavramların etkinlik seviyesi ve araştırmahipotezinin doğruluk seviyesi incelenmiştir.Araştırma bölümünde veteriner hekimlerin endüstriyel satın alma kararı ve bu kararlarınıetkileyen faktörler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu amaçla, Türkiye'de birçok bölgedefaaliyet gösteren bir ecza deposuyla çalışan, veteriner sağlık ürünlerini satın alarak, tüketiciyesatan toplam 77 veteriner hekim ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmaya dâhil edilenveteriner hekimlerin, sağlık ürünlerini alırken nelere dikkat ettikleri, hangi kriterleri gözönünde bulundurdukları araştırma ile ortaya konmaya çalışılmıştır.Türkiye'nin hayvan varlığında önemli bir artış olmamasına rağmen geçtiğimiz son 10 yıldaveteriner sağlık ürünleri tüketiminde ciddi artışlar yaşanmıştır. İlaç bulundurma ve satmayetkisinin veteriner hekimlere de verilmesiyle başlayan bu artış süreci içerisinde sektörlerindearacı durumuna gelen veteriner hekimler, tamamen ticari kaygılarla hareket etmekte, ürünlerinetkinliği ve içeriği gibi ilgili faktörlerden daha çok yaratılacak ekonomik artı değeri dahaöncelikli olarak değerlendirilmekte, finansal faktörler endüstriyel satın alma sürecindebelirleyici faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims at examining the 'process' of 'industrial procurement' itself as well as thedecision making process in 'buying.' The study has been conducted through the review of theliterature. While establishing the veterinary health products market as the main research field,the existing data on market research was used for testing the hypothesis.Furthermore the research investigates the relationship between the decision making process ofveterinarians and the factors influenced this decision making process. For that reason, asurvey has been conducted with the participant of 77 veterinarians operating in Turkey. Theveterinarians involved were asked about their criteria while purchasing the animal healthproducts.While there has not been a significant increase in the animal stock, the last decade witnessed adramatic increase in the consumption of animal health products. Analyzing underlying factorsbehind this phenomenon, the research argues that authorizing veterinarians in purchasingprocess is the main impetus of this increase. That is, while positioning themselves as'intermediaries', the animal health professionals has been concerned more about theircommercial interests rather than factors related to product, `ingredients, contents andformulations' of the products. To sum up, the 'financial concerns' have become the drivingfactors of the industrial procurement process in the animal health industry.