Endüstriyel pazarlarda satın alma davranışları ve yapı sektöründe bir uygulama
Purchasing behaviour in industrial markets and application in cunstruction sectors
  1. Tez No: 258094
  2. Yazar: AYHAN ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ekonominin sürükleyici sektörleri arasında olan inşaat ve özelde konut sektörüne yönelik inşaat malzemeleri pazarı, 1999 Gölcük Depreminden sonra inşaat taahhüt işlerinde profesyonellerin ağırlığının artması ile birlikte özellikle büyük kentlerde ağırlıklı olarak endüstriyel pazar haline dönüşmeye başlamıştır.Bu gelişimle birlikte yapı malzemesi üreten firmaların pazarlamacı ve satışçıları için genel olarak tüketicilerin tipi ve büyüklüğü, satın alma süreci ve satın alma kriterleri değişmiş, bireysel tüketicilerin yerini kurumsal inşaat firmaları almaya başlamıştır.Bu araştırmada, satın alma merkezi işleyişine sahip inşaat firmalarında satın alma karar süreçlerinin nasıl işlediği ve hangi faktörlerden etkilendiği incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Endüstriyel Pazar ve Endüstriyel Tüketiciler hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümde Endüstriyel Tüketicilerin Satın Alma Davranışları irdelenmiş, son bölümde ise inşaat firmalarında yapı malzemesi satın alma süreçleri aktarılmış ve karar süreçlerini etkileyen faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction, one of fascinating sectors of economy and building supplies market which is related to housing sector has started to become industrial market especially in big cities with the increase of importance of the professionals in construction sector after 1999 Gölcük earthquake.Generally, the developments in the sector and the importance of the consumer, purchasing process and buying criteria has changed for the marketers that are producing construction material, and also corporate construction firms started to take retail consumers? placeIn this research how purchasing decision process in construction firms that has purchasing process work and from which factors that is influenced is analysed. This study has consisted of three parts. In the first section there is information about Industrial Market and Industrial Consumers, in the second section Purchasing Behaviour of industrial consumer is explicated, and in the final section construction material purchasing process in construction sector is explained and factors that are affecting the decision process are analyzed.