La transformation dans la politique étrangere de l'Inde
Hindistan dış politikasındaki değişim
  1. Tez No: 258157
  2. Yazar: SELEN EVCİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
1990'lı yıllar Hindistan'ın dış politikasına ciddi değişiklikler getirmiştir. Hindistan, Nehru'nun görüşlerini temel alan dış politikasının ana hatlarını değiştirerek daha karmaşık ve çok boyutlu bir dış politika sistemine geçmiş ve buna bağlı olarak, bugün önemli bir güç ve dünyanın lider ekonomilerinden biri olmuştur. Diğer taraftan, bu değişim yeni bir parti olan Baharatiya Janata Partisi (BJP veya Hindistan Halk Partisi)'nin 1990'ların başında iktidara gelmesi ile aynı zamana rastlamıştır. Bu yüzden bazıları, Hindistan'ın dış politikasındaki bu kapsamlı değişimin BJP'nin Hindistan'ın dünya politikasındaki yeni yerini kendine özgü bir şekilde yorumlamasına atfetmekte, bazılar ise yeni gelişmekte olan uluslararası siyasi konjonktüre bağlamaktadır. Bu çalışma, değişimin her iki nedene de bağlı olduğunu kabul ederken, aslında ortaya çıkmakta olan yeni uluslararası siyasi konjonktürün Hint politika yapıcılarını bu kararı almaya zorladığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The advent of the 1990s brought along an immense transformation in India?s foreign policy. India has transformed its Nehruvian foreign policy guidelines and created a more sophisticated and a multi-dimensional policy system. Hence, today, India has become an important power and one of the world?s leading economies. On the other hand, this transformation coincides with the advent of a new political party in power in late 1990s, namely the Baharatiya Janata Party (BJP or Indian People?s Party). Thus, some have attributed this comprehensive transformation in Indian foreign policy to the BJP?s distinctive interpretations of India?s new position in the world. Others however, have attributed the change to the growing requirements bestowed upon India in the newly emerging international political context. This paper argues that, while this transformation is a result of the combination of both of these factors; it was the newly emerging international political context that forced the Indian policy makers to undertake such a change.