Evaluation de l'evolution et de la gouvernance de l'internet en Turquie au regard de la liberte d'expression
Türkiye?de internetin gelişimi ve yönetişiminin ifade özgürlüğü açısından değerlendirmesi
  1. Tez No: 258158
  2. Yazar: ERHAN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnternet kendine özgü nitelikleri sayesinde, siyasal güçlerin kontrolü ve ticarileşme eğilimleri nedeniyle demokrasinin işleyişi açısından önemli bir rol yüklenen geleneksel medyaya bireylerin bilgiye erişim ve düşüncelerini ifade özgürlüğünü geliştirme yönünde alternatif sunabilir. Öte yandan, pratik bu potansiyelin gerçekleşmediğini göstermektedir. İnternetin eşitlikçi ve kamu yararını gözeten biçimde kullanımı için bu yönde politik bir irade gerekmektedir. Bu çalışmada ifade özgürlüğünün tanımı, getirilen kısıtlar incelendikten sonra İnternetin küresel ölçekte altyapısı ve yönetişimi aktarılmakta, daha sonra da Türkiye'de İnternetin gelişimi, İnternet politikaları, hukuki düzenlemeler ve yönetişim yapısı ifade özgürlüğü açısından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet, with its unique qualities pose an alternative to traditional media, which plays an important role with regard to the functioning of democracy by providing individuals the means to gather information and express their thoughts, yet harmed by increasing political control and commercialization. On the other hand, this potential of the Internet has not realized. A political intervention is needed, to employ the Internet on behalf of the general public and in an egalitarian manner. This research aims to provide an understanding of the freedom of expression and existing problems, then the Internet?s global infrastructure and its governance and study the evolution of the Internet in Turkey, analyzing policies, legislation and its governance with regard to the freedom of expression.