Seyahat acentalarında muhasebe sistemi
Accounting system of the travel agencies
- Tez No: 258201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turizme olan ilginin artması bir çok sektörü olumlu yönde etkilemektedir. Bu etkileşimden en çok pay alan seyahat acentalarıdır. Seyahat acentaları bu sektörün yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bu işletmeler turizmde bir dağıtım aracı olarak turistik ürünlerin satışını yapmaktadırlar. Satmış oldukları bu hizmetlerden elde ettikleri gelirlerin, katlandıkları maliyetlerin muhasebe uygulamalarını Tek Düzen Muhasebe Sistemi Hesap Planı ve Kayıt Düzenine göre yürütmektedirler.
Özet (Çeviri)
Some sectors in economy are affected positively from inceasing of attactiveness of the tourism sector. Travel agencies are more affected organizations from this interaction. Travel agencies are corner stone and important part of the tourism sector. These institutions have sold and marketed the touristics products and services as a being distribution chain. As a result of these functionings they have got operating expenses and revenues. Travel agencies implement Turkish Uniform Accounting System for accounting records and application of these operating revenues and costs.