TMS 16'ya göre maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi
Accounting of tangible assets to TMS 16
- Tez No: 258202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle işletmeler coğrafi sınır tanımaksızın faaliyet göstermeye başlamış; basit yapıya sahip işletmeler yerlerini hızla büyük işletmelere ve çok uluslu şirketlere bırakmışlardır. İşletmelerin muhasebe uygulamalarındaki farklılıklar söz konusu işletmelerle ilgili çıkar gruplarının işletmelerin mali durumuna yönelik bilgi edinmesi aşamasında önemli sıkıntılara yol açmış ve bunun sonucunda söz konusu sıkıntıların giderilmesi amacıyla muhasebe uygulamalarında standartlaşmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuyla ilgili olarak İAS (İnternational Accountings Standards) adı altında muhasebe standartları yayınlanmıştır. Ülkemizde de uluslararası uygulamalara uyum sağlamak ve ulusal bazda muhasebe uygulamalarının standartlaşmasını sağlamak için Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından TMS (Türkiye Muhasebe Standartları) yayınlanmıştır. Standartların Türkiye uygulamasında işletmelerin sahip oldukları duran varlıklara ilişkin muhasebe uygulamaları TMS 16 - Maddi Duran Varlıklar standardında düzenlenmiştir. TMS 16 ile maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi, defter değerlerinin belirlenmesi, amortismanlar ve değer düşüklüğü gibi konuların düzenlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies have started acting without boundaries and small companies have been replaced by large and international companies as a result of globalization. The differences in the application of accounting rules have caused problems when information was requested about those companies. In order to sort out these problems, accounting applications needed to be standardized so new accounting rules were published under the name of International Accounting Standards. In Turkey, TMS (Türkiye Muhasebe Standartları) was published by Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu in order to comply with the international applications. The rules for fixed assets have been regulated under TMS-16 Tangible Fixed Assets in Turkish accounting standards. The aim of this regulation is to enter tangible assets in the accounts, to determine the book value, to adjust depreciation and impairment.