Ürün geliştirme takımlarında anlamlandırma(sensemaking) yetenekleri ve proje başarısı ilişkisi
Sensemaking capabilities of cross-functional new product developement teams and their final effects on project success
  1. Tez No: 258217
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anlamlandırma ürün geliştirme takımları için hayati bir yetenektir. Takımlar anlamlandırma birimleri olarak ele alınmıştır. Takımların anlamlandırma yeteneği bilgi toplama, toplanan bilgilerin sınıflandırılması, ortak zihin modelleri inşa etme ve deneysel aksiyonlarda bulunma becerilerini içerir. Takımların anlamlandırma yeteneğinin öncülleri açık görüşlülük, takım içi iletişim, takımın dışarı ile iletişimi, takım otonomisi, takım üyeleri arasındaki güven, takım üyelerinin tanışıklığı ve takım üyelerinin fiziksel yakınlığı olarak modellenmiştir. 67 yeni ürün geliştirme takımı üzerinde Partial Least Squares (PLS) metodu kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada takımların anlamlandırma yeteneği ile proje başarısı, proje hızı ve takım öğrenmesi arasındaki pozitif ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sensemaking is crucial for new product developement teams. Teams are examined as sensemaking units. Team sensemaking capacity is comprised of gathering information, information classification, building shared mental models, taking experimental actions. The determinants of team sensemaking capacity is modelled as open-mindness, internal communication, external communication, autonomy, trust, familarity and proximity. By studying 67 new product development project teams, we found, on the basis of using Partial Least Squares (PLS) method, that a developed team sensemaking capacity is positively related to speed-to-market and market success and also team learning.