Yönetsel performans üzerinde yönetim muhasebe sistemlerinin rolü
The role of management accounting systems on managerial performance
- Tez No: 258218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yöneticilerin performansına etki eden pek çok etmen olabilir. Bu çalışmada bu değişkenlerden; yönetim muhasebe sistemleri, görev belirsizliği ve kontrol odağı ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, yöneticilerin performansları üzerinde yönetim muhasebesi sistemleri, görev belirsizliği ve kontrol odağının etkilerinin belirlenmesidir. Araştırma için verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, Marmara bölgesinde faaliyette bulunan 138 küçük ve orta ölçekli işletmeye uygulanmış ve 112'si geçerli kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan firmaların büyük bir çoğunluğu tekstil sektöründe faaliyette bulunmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; 1) yönetim muhasebe sistemleri performansı olumlu 2) görev belirsizliği ise; performansı olumsuz etkilemektedir. Beklentilerimizin aksine kontrol odağı ile yönetsel performans arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
There may be a number of factors that effect managerial performance. In this study, management accounting systems, task uncertainty and locus of control of the factors were considered. The aim of this study is to determine the effects of management accounting systems, task uncertainty and locus of control on managerial performance. For survey, method of questionnaire has been used in data collecting. The questionnaire has been filled out at 138 small and medium sized enterprises, operating in Marmara region, and 112 responses were considered valid. A large part of the enterprises, participated in the study, have operated in the textile sector. Results of the research findings are as follows: 1) management accounting sytems has a positive impact on managerial performance, 2) task uncertainty affects managerial performance negatively. Contrary to our expectations locus control and managerial performance, a statistically significant relationship was not found between.