Türkiye'de milli yenilik sistemleri üzerine bir araştırma
A research on national innovation systems in Turkey
- Tez No: 258219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yenilik kavramı ve bunla ilintili kavramlar edebiyat (literatür) dünyasına yeni giren kavramlar olmamakla birlikte fark edilmeleri veya popüler hale gelmeleri çok eskiye dayanmamaktadır. 1990'larda başlayan bu popülarite gittikçe kabul görmüş ve yayılmıştır. Dünyanın dört bir tarafında faklı araştırmacılar kavramla ilgili çalışmalar yürütmeye başlamıştırlar. Gelinen nokta ise artık kavramının ülkeler için bir sistem şeklinde algılanmasıdır. Milli Yenilik Sistemleri (National Innovation Systems) olarak edebiyat dünyasına yerleşen kavram yenilik odaklı bilim ve teknoloji planlamaları yaparak rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir ve istikrarlı bir kalkınma gerçekleştirmek isteyen ülkeler için model haline gelme evresindedir.Geriden gelen veya ileride olanları yakalamak zorunda olan geri kalmış ülkeler, gelişmekte olan ülkeler veya gelişmiş ve daha fazla güçlenmek/gelişmek isteyen ülkeler bu tip bir yenilenme sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Buna dayanarak Türkiye Cumhuriyeti de kendine has sistemini hem uluslar arası verileri gözeterek hem de kendi iç dinamiklerini kullanarak inşa etmeli veya güçlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The notion of innovation and notions which are connected to innovation are not new to literature but realizing them or becoming popular for these notions are not based on obsolete concepts. Begining from 1990?s this awareness gradually has been accepted and began to expand. Nowadays all around the world different scholars study about the notion. Current situation is that notion is perceived as a system by countries. The National Innovation Systems? aim is to plan science and technology policies of countries which are based on innovation, so the system becomes model for countries which want to have high competitive capacity, sustainablity/continuity and consistent development.Less developed countries or underdeveloped countries which have to catch up developed countries; developing counties or developed countries which want to be more powerful, need this kind of innovation system. On this basis by observing international data and by using its own dynamics Turkish Republic also should construct its own National Innovation System.