Teknolojik yenilik performansının rekabet gücüne etkisi: Bilişim sektöründe bir uygulama
The effects of technological innovation performance on competitive advantage : A study in information sector
- Tez No: 258236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rekabet, işletmenin varlığını koruyabilmesi ve sürdürebilmesi için yapmış ve yapacak olduğu faaliyetlerin tamamını kapsar. Kısaca rekabet, gerek sosyal hayatta gerek iletme dünyasında kimin iyi olduğunun bilinmediği durumlarda, bunu belirleme yoludur. Dolayısıyla rekabet taraflar arasındaki üstünlüğün göreceli olarak belirlenmesidir. Bir şirketin rekabet gücünü ve kârlılığını arttırabilecek en önemli stratejilerden biri olarak düşünülen yenilik strateji düşüncesidir.Bu çalışma ile bilişim sektöründe yer alan firmalarda anket yöntemi kullanılarak Teknolojik yenilik performansının rekabet gücü üzerine etkisi araştırılmıştır. Bilişim sektöründe hızla değişen dinamikler ve bu dinamik ortamın yaratmış olduğu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için firmaların teknolojik yeniliğe önem verdiklerinde ne kadar güçlü olabileceklerini ve işletmelerin teknolojik yetenek performanslarını artırmak için hangi yeteneklerini geliştirmeleri gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competion involves all the activities that a company has done and is going to do in order to maintain its existence and survive in the market. Therefore, competion is the best way to determine who is better in social and business environments when it is not obvious in the begining and it sets the relative ranks between different companies. Innovative strategy has been considered as one of the most important methods to get higher competitive advantage and profitability.In this thesis, the effects of innovation performance on competitive advantage in the information sector has been studied by using the survey methods.Rapidly changing dynamics in the information sector, how strong the companies can get when they use technological innovation in a competitive environment which is due to this dynamics and the methods to improve the technological performance have been extensively analyzed.