Yönetim kontrol sisteminin organizasyonel performans üzerindeki etkileri
Influence of management control system on organizational performance
- Tez No: 258239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve rekabet ortamında bilginin ön plana çıktığı günümüzde işletmeler, performanslarını arttırabilmek için çeşitli yöntemlerden yararlanmaktadır. Kontrol sistemleri ise yöneticilerin firmalarındaki süreçleri daha iyi analiz edebilmeleri ve daha doğru karar verebilmeleri için kullandıkları bir araçtır.Çalışmamızın amacı, yönetim kontrol sisteminin elemanlarından; bürokratik kontrol, sonuç kontrolü, profesyonel kontrol ve finansal kontrollerin kullanımının organizasyonel performansa etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda farklı sektörlerdeki işletmelerin yönetici düzeyindeki yaklaşık 200 civarındaki çalışanına anket uygulanmış, elde edilen verilerin analizi sonucu ulaşılan bulgular; profesyonel ve sonuç kontrollerinin kullanımının, organizasyonel performansı istatistiki olarak anlamlı bir şekilde olumlu etkilediği; buna karşın bürokratik ve finansal kontrollerin kullanımının aynı etkiyi sağlamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, when globalization, technological developments and information in a competitive environment take their place on the forefront, organizations make use of different methods in order to increase their performance. Control systems are a tool that managers use to analyze the processes in their firms better and to be able to make the right decisions.The aim of our study is to research the usage effects of bureaucratic control, outcome control and financial control which are the elements of management control system to organizational performance. In our study, a questionnaire was applied to nearly 200 employees from different sectors who are in the position of director , findings of the analyses of data gathered indicates that while the usage of professional and outcome controls affect the organizational performance statistically in a positive way, the usage of bureaucratic and financial controls do not have the same effect.